28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Grip aşısı olan çocuklar Covid-19’u daha hafif geçiriyor

  Amerika’da yapılan bir araştırmanın sonuçları, grip aşısı olan çocukların koronavirüs (Kovid-19) semptomları geliştirme ve şiddetli hastalığa yakalanma olasılığının daha düşük olduğunu gösteriyor.

  Grip aşısı

  Çalışmaya imza atan bilim insanları, koronavirüse karşı üretilen aşıların henüz çocuklara uygulamaması nedeniyle bulgularının çocuk sağlığı ve toplumdaki bulaş oranına kontrol altına almada kritik bir rol oynadığını aktardı.

  ABD’de yapılan bir araştırmanın sonuçlarına mevsimsel grip aşısı uygulanan çocukların koronavirüs semptomları gösterme ve ağır hastalığa yakalanma ihtimali daha az.

  Missouri Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çalışmalarını sürdüren araştırmacılarca yürütülen çalışmada, Kovid-19 teşhisi konan 905 çocuk incelendi. Araştırmanın sonucunda ise grip aşısı olanların semptomları yaşama ihtimalinin yüzde 29 oranında daha düşük olduğu ortaya çıktı.

  Bir hastalık önceki bir viral enfeksiyon tarafından engellenebiliyor

  Çalışmadan elde edilen bulgular, hakemli tıp dergisi Cureus’ta yer aldı. Missouri Üniversitesi profesörü ve araştırmanın yazarı Anjali Patwardhan konuya dair bir açıklama yaptı.

  Bir hastalığın önceki bir viral enfeksiyon tarafından engellenebileceğinin daha önceden bilindiğini belirten Patwardhan, bu fenomenin virüs müdahalesi olarak adlandırıldığını aktardı. Grip aşısında olduğu gibi, inaktive edilmiş bir virüsün diğer enfeksiyonun yeteneğini engelleyebileceğini ifade etti.

  Her bir hastanın grip aşısı geçmişini belirlemek isteyen araştırmacılar, 2020 yılı Şubat ve Ağustos ayları arasında Kovid-19 teşhisi konulan 20 yaşın altındaki hastaların kayıtlarını inceleri. Çalışma, 2019 Eylül ayı ile 2020 yılı Nisan ayı arasında grip aşısı yaptıranlara baktı ve araştırmacılar önceki yıllarda yapılan grip aşılarının dikkate alınmadığını belirtti.

  Ciddi hastalık geliştirme veya solunum problemleri ihtimali daha düşük

  Aynı zamanda yapılan araştırma grip aşısı olan çocukların semptom geliştirme olasılığının  daha az olmasıyla birlikte, ciddi hastalık geliştirme veya solunum problemleri ihtimallerinin de daha düşük olduğunu ortaya çıkardı.

  Çalışmaya imza atan bilim insanları, ayrıca  zatürre aşısı olan Kovid-19’lu çocukların da semptomatik hastalığı yaşama olasılığının daha düşük olduğunu keşfetti. Fakat sonuçlarda zatürre aşısı olan ile olmayan hastalar arasındaki solunumla ilgili belirtilerde bir fark olmadığı aktarıldı.

  Klinik denemeler tamamlanmadığı için aşı çocuklara yapılamıyor

  Patwardhan, çocuklar toplumdaki viral bulaşmayı etkilemede önemli bir rol oynadığı” için çocuklar üzerinde yapılan çalışmanın kritik olduğunu ifade etti.  Kovid-19 ile diğer virüslerin ilişkisini ve bir arada varlığını anlamak ve pediatrik hastanın aşı durumunu bilmek en iyi sonuçları elde etmek için doğru stratejileri uygulamaya yardımcı olabileceğini söyledi. Ayrıca, bilim insanları koronavirüs aşılarının klinik denemelerinin çocuklarda yapılmadığı için hala onlara uygulamadığına da işaret etti.

  Çalışmada Amerika’da siyahi hastalarda Kovid-19 oranı yüksek olmasına karşın semptom görülme olasılığının düşük olduğu ortaya çıktı. Gribe karşı aşılananların %37’sini ve zatürre aşısı olanların %37,5’ini siyahi çocukların temsil ettiğini bildiren çalışmanın yazarları durumun yüksek aşılanma oranıyla bağlantılı olduğunun altını çizdi. Buna göre, şiddetli ve semptomatik hastalıkların oranı Hispanik ve Asya’ya oranla, Afrikan Amerikalı hastalarda daha düşük.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ