21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  ‘Gargara ile koronavirüsün akciğere inişini durdurabiliriz’

  Diş Hekimi Uzman Öğretim Üyesi Dr. Aykan Onur Atilla, bazı etken maddeler ile güçlendirilen gargaraların Covid-19'u %99,1 oranında önlediğine dair klinik çalışmalar olduğunu kaydetti.  

  Covid-19’un özellikle akciğerlerde tutulma yaptığı biliniyor ve uzmanlar bu konu hakkında yoğun çalışmalarını sürdürüyor. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Diş Hekimi Uzman Öğretim Üyesi Dr. Aykan Onur Atilla, bazı etken maddelerle hazırlanan gargaraların Covid-19’un akciğere inişini durdurabileceğini belirtti. Dr. Atilla, nasıl her dışarı çıkışımızın ardından elimizi yüzümüzü yıkıyorsak, gargara yaparak da Covid-19’u önleyebileceğimizi belirtti.

  Diş Hekimi Uzman Öğretim Üyesi Dr. Aykan Onur Atilla
  Diş Hekimi Uzman Öğretim Üyesi Dr. Aykan Onur Atilla

  Diş Hekimi Uzman Öğretim Üyesi Dr. Aykan Onur Atilla, DHA’ya yaptığı açıklamada, pandemi sürecinde insanların ağız sağlığını ihmal etmemesi gerektiğinin altını çizdi.

  Diş kliniklerinde gerekli önlemler alınarak, hastalara müdahale edildiğini ifade eden Dr. Atilla,  “Diş hekimleri olarak öğrendiğimiz en önemli konu, kendimizi ve hastalarımızı bulaşıcı hastalıklardan korumak. Bu yüzden Covid-19 salgını döneminde diş hekimliği kaynaklı bulaş rapor edilmemiştir. Nasıl önlemler alınması gerektiği biliniyor. HES kodu olmadan hasta alınmıyor, her hastadan sonra ortam dezenfeksiyonu sağlanıyor ayrıca UVC ile hava temizleniyor, bunlar birçok klinikte uygulanıyor. Hastamız maskesini çıkardıktan sonra tedavisini gönül rahatlığı ile olabilir” şeklinde konuştu.

  Gargara ile virüs durdurulabilir

  Bazı etken maddeler eklenerek hazırlanan gargaraların Covid-19’a karşı koruduğuna dair çalışmalar olduğuna dikkat çeken Dr. Atilla,  koronavirüs süreci uzadıkça çalışmaların da arttığını belirtti.

  Bazı etken maddeler ile hazırlanan gargaraların 30 saniye boyunca kullanılmasının koronavirüsü %99,1 oranında engellediğine yönelik klinik çalışmalar olduğunu aktaran Dr. Atilla, gargara kullanmanın koruyucu bir etken sağladığını ifade etti.

  Hidrojen peroksit, povidon iyot, klorheksidin gibi etken maddelerden oluşan gargaralar ile virüsü vücuda girmeden ilk savunma istemi olan ağızda durdurulabileceğini kaydeden uzman isim, “Dışarı çıktıktan sonra eve geldiğimizde nasıl elimizi, yüzümüzü yıkıyorsak her dışarı çıktıktan sonra gargara yaparsak virüsün akciğere inişini ağzımızda durdurabiliriz” uyarısında bulundu.

  'Gargara ile koronavirüsün akciğere inişini durdurabiliriz'
  ‘Gargara ile koronavirüsün akciğere inişini durdurabiliriz’

  Pandemi sürecinde diş sıkma arttı

  Dr. Atilla, hastaların pandemi sürecinde en çok diş sıkma şikayetleri ile geldiklerini de söyleyerek, bu dönemde Covid-19’un yarattığı stres ile oluşan baskının insanları diş sıkmaya yönelttiğini dile getirdi.

  Diş sıkmanın da eklem bölgesinde, kulak ön tarafından ağrı şikayetleri oluşturmaya başladığını belirten Dr. Atilla, “Bunun için diş hekimleri olarak çeşitli önlemler alıyoruz. Eklem sağlığı önemli bir durum ve geri dönüşü olmayan bir rahatsızlık. Bunun vakit kaybetmeden tedavisi edilmesi gerek. Hatta çocuk hastalarda da eklemsel şikayetler ile gelen pek çok hastalarımız var.

  Covid-19 salgınının stres durumu insanlara en çok dış sıkma ile yansımakta. Bunun tedavileri var, önemli olan ilerletmemek. Çene eklemine pek çok zararları var. Eklemde yaratılan deformasyonun geri dönüşü olmadığı için hemen önlemleri alınmalı. Özellikle kulak bölgesinde ağrı hissi olanlar ve çocuklarında gece çok fazla dış gıcırdatma gibi sesler duyanlar, varsa mutlaka kontrole gitmelerini öneririm” şeklinde konuştu.

  Koronavirüs geçirenlerde diş kayıpları var

  Dr. Atilla, Covid-19 geçiren hastalarda diş kayıplarının yaşanabildiğini işaret ederek “koronavirüs atlatan hastalarda diş kayıplarıyla çok karşılaşmaya başladıklarını ifade etti. “İnsanlar ağız bakımlarını bir şekilde bırakmış oluyor. Sürekli maske kullanmaya bağlı ağız içi lezyonları, ağrılı lezyonlarda uçuk lezyonlarında artış görülüyor.” Diyen Dr. Atilla, “Bunun için de ağız bakımı çok önemli. Covid-19 geçiren hastalarda ağız bakımlarında ihmal söz konusu oluyor. Covid-19 geçirip, iyileşen hastalarda yaptığımız muayenelerde dış kaybı ve enfeksiyon durumlarına rastlıyoruz. Bu durum çok önemli” dedi.

  Pfizer/BioNTech, 12-15 yaş aralığına Covid-19 aşısı için başvuruda bulundu

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ