28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Finlandiya’da testlerde gizlenebilen yeni bir mutasyon keşfedildi

  Finlandiya'da, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19), Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) testlerinde görülmeme ihtimali bulunan yeni bir mutasyonunun keşfedildiği duyuruldu.

  Finlandiya kamu yayın kurumu YLE’de yer alan habere göre, Helsinki’de Vita Laboratuvarları Kovid-19’un daha önce karşılaşılmayan “benzersiz” bir mutasyonunun saptandığını açıkladı.

  Yeni bir genetik kombinasyon

  “Fin-796H” adı verilen mutasyona uğramış Kovid-19 tipinin, daha önce Güney Afrika’da ve İngiltere’de görülen mutasyonlarla bazı özellikleri paylaştığı ancak tamamıyla yeni bir genetik kombinasyona sahip olduğu aktarıldı.

  Finlandiyalı bilim insanları, benzersiz bir yapıya sahip olan virüsün, burun ve boğaz sürüntülerinde Kovid-19 RNA’sına özgü genetik sekansları arayan PCR testlerinden gizlenebileceği uyarısını yaptı.

  Yurt dışından geldiği tahmin ediliyor

  Henüz daha bağışıklığa daha dirençli veya bulaşıcı olup olmadığı bilinmeyen yeni mutasyonun, Kovid-19 vaka sayısının görece düşük olduğu Finlandiya’ya yurt dışından geldiği tahmin ediliyor.

  Finlandiya’da bugüne kadar 422 vakada İngiltere’de ortaya çıkan Kovid-19 mutasyonu, 22 vakada Güney Afrika mutasyonu 1 vakada ise Brezilya mutasyonu görüldü.

  Ülkede bugüne kadar toplam 52 bin 209 vaka görülürken, virüs nedeniyle 725 kişi yaşamını yitirdi.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ