11.6 C
İstanbul
Salı, Aralık 6, 2022

  FDA Danışma Kurulu, Johnson & Johnson’ın tek dozluk aşısına yeşil ışık yaktı

  ABD, Gıda ve İlaç Dairesi Danışma Kurulu, Pfizer/BioNTech ile Moderna'nın geliştirdiği aşıdan sonra Johnson & Johnson aşısının kullanımını da tavsiye etti. FDA'nın bu hamle üzerine aşıya kısa süre içinde onay vermesi bekleniyor.

  Bir yandan dünya koronavirüsün pençesinde olmaya devam ederken, diğer yandan bilim insanları aşı çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Daha önce, Moderna ile Pfizer ve BioNTech aşısına onay veren ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) Johnson & Johnson’ın aşısı için de yeşil ışık yakıldı.

  FDA Danışma Kurulu tarafından, Johnson & Johnson’ın koronavirüsü aşısı üzerinde yaptıkları inceleme sonucunda aldıkları tavsiye kararında, aşının acil kullanım onayına uygun olduğu duyuruldu.

  Bu açıklamanın ardından FDA’nın kısa süre içinde üçüncü aşıyı onaylayacağı tahmin ediliyor. Süreç, Moderna ile Pfizer/BioNTech için de benzer şekilde işlemişti.

  Hastanede tedavi ihtiyacını %100 önlüyor

  FDA Danışma Kurulu’nun incelediği çalışmalara göre Johnson & Johnson’ın aşısı 44 bin kişi üzerinde denendi. Aşının hastalığı ağır geçirmeyi önlemedeki etkinliği %66 olarak belirlenirken, aşı yapıldıktan 28 gün sonra hastanede tedavi ihtiyacını önlemedeki başarının da %100 olduğu aktarıldı.

  Mart ayı bitmeden 20 milyon doz

  Aşının tek doz olarak geliştirilmesi, Johnson & Johnson’ı rakiplerinden ayıran en büyük özelliği oldu. Dağıtım ve saklama şartları da daha avantajlı olan aşı, normal buzdolabı sıcaklığında muhafaza edilebilme özelliğine sahip.

  Johnson & Johnson yetkilisi Dr. Paul Stoffels, Kovid-19 aşı adaylarının pandeminin gidişatını değiştireceğine inandıklarını dile getirdi ve onay aldıkları takdirde haftada 3-4 milyon aşı ulaştırabileceklerini vurguladı. Stoffels, Mart ayı bitmeden 20 milyon dozu yakalayabileceklerini ifade etti.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ