19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Evde karantinadaki koronavirüs hastaları ilaçlarını kullanmadıklarında seyir kötüleşiyor

  Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen, "Evde tedavi gören koronavirüs hastaları ilaçları kullanmadıkları için klinik seyir kötüleşiyor" dedi.

  Covid 19 vaka sayıları her geçen gün artarken, koronavirüs pozitif olup evde tedavi gören hastaların sayısı da yükselişe geçti. Evde tedavisi süren hastalarını Sağlık Bakanlığı’nca kendilerine gönderilen ilaçları kullanmaktan çekindiklerini belirten Prof. Dr. Çelen, “İlaçları kullanmadıkları için klinik seyir kötüleşiyor” diye konuştu.

  Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve İl Pandemi Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen, Covid 19 salgınının başlangıcından bu yana bir yıldan uzun süre geçtiğini ve gelinen noktada vaka sayılarında ciddi artış olduğunu söyledi. Özellikle büyükşehirlerde artışın daha fazla olduğunu belirten Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen, “Vaka artışı var derken ‘hastaneye yatan hasta sayılarında çok dramatik bir artış var’ diyemeyiz, fakat vakaların büyük bir kısmı ‘evde filyasyon ekiplerinin getirdiği ilaçlarla tedavi oluyor’ diye biliyoruz” şeklinde konuştu.

  Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve İl Pandemi Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen
  Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve İl Pandemi Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen

  Şikayetim yok deyip ilaçları kullanmıyorlar

  Evde tedavi gören koronavirüs hastalarının bir kısmının kendilerine verilen ilaçları kullanmadığını ve bunun da ciddi sıkıntılar yarattığını belirten Prof. Dr. Çelen şunları söyledi: “Buraya önemle dikkat çekmek istiyorum. Çünkü filyasyon ekipleri, evleri ziyaret edip Sağlık Bakanlığı’nın onaylayıp önerdiği antiviraller ve destek tedavisinde kullanılan birtakım ilaçları hastalara veriyor. Ancak sahadan aldığımız geri bildirimlerde aslında bu ilaçların çoğunlukla kullanılmadığı şeklinde bir durum söz konusu. Bugün dahi bir hastam beni arayıp ‘Hocam filyasyon ekipleri bana ilacı getirdi ama herhangi bir şikayetim yok, bu nedenle kullanmak istemiyorum’ şeklinde bir yorumda bulundu. Demek ki toplumda böyle bir algı var.”

  İlaçlar hasta etmek için değil, iyileştirmek için

  Bu durumun sakıncalı olduğunu ifade eden , Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen sözlerini şöyle sürdürdü: “İnsanlar antiviralleri kullanınca daha da kötüleşeceklerini sanıyorr veya klinik bulgularının hafif olması nedeniyle çok da kullanmak istemiyorlar, şeklinde bir yorum çıkıyor ortaya. Halbuki zaten ilaçları kullanmadıkları için klinik seyir kötüleşiyor, buna dikkat çekmek istiyorum. Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı ve filyasyon ekiplerince eve kadar bırakılan antiviral ilaçları lütfen söylendiği şekilde kullanın. Çünkü antivirallerin amacı, hastalığın kötüye gidişini engellemektedir. ‘Sanki bu ilaçlar kullanılınca kötüye gidiş’ olacak gibi yanlış bir algı var. Bu tamamen bilimselliğin dışında bir algı. Lütfen ilaçlarınızı aksatmadan kullanın.

  İlaç kullananlar Ramazan’da ne yapmalı?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ