18.7 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  En çok vaka görülen ilde korkutan aşı gerçeği: Kapasitenin yarısı kadar randevu alınmıyor

  Samsun, uzun zamandır nüfusa oranla en çok vaka tespit edilen illerin başında geliyor. Alınan ek önlemler ve uyarılar işe yaramazken, korkutucu bir gelişme de Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç tarafından açıklandı. Aşı randevu sayılarının düşük olduğuna dikkat çeken Oruç, kapasitenin yarısı kadar bile randevu alınmadığını ifade etti.

  Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan 27 Mart-2 Nisan 2021 tarihleri arasında illere göre 100 bin kişide görülen Covid-19 vaka sayısına ilişkin  haritada; nüfusa oranla en yüksek vakanın görüldüğü il yine Samsun oldu.

  Şehirde 20-26 Mart arasında 100 bin kişide 586.84 olan vaka sayısı, bir sonraki hafta 678.72’e çıktı. İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, Samsun’da devam eden Covid-19 aşı uygulaması ve randevuları hakkında önemli bilgiler paylaştı.

  Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç
  Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç

  375 bin doz aşı yapıldı

  60 yaş üzerindeki vatandaşlar, eşleri ve Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kronik risk grubunda yer alan vatandaşların aşılama çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Oruç, bugüne kadar 375 bin doz aşı yaptıklarını söyledi.

  Samsun’da vatandaşların tercihine göre hem Sinovac hem de Biontech aşılarının uygulandığını aktaran Oruç, Biontech aşı uygulamasının bugün itibariyle Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanemize, Bafra, Çarşamba ve Gazi Devlet hastanelerinin de eklenmesiyle 4 ayrı sağlık tesisinde, Sinovac aşısının ise tüm sağlık tesislerinde yapıldığını kaydetti.

  Dr. Öğr. Üyesi Oruç, “Bugüne kadar Samsun’da 3 bin 800 doz Biontech aşı uygulaması yapıldı. İlimizde halen kamu-özel hastanelerimizle aile sağlığı merkezlerimiz olmak üzere 400’ün üzerinde noktada aşı uygulamamız devam ediyor. Aşı anlamında herhangi bir sıkıntımız bulunmuyor. Haftada birkaç defa Sağlık Bakanlığı tarafından ilimize aşı sevkiyatı düzenli olarak yapılıyor” ifadelerini kullandı.

  En Çok Vaka Görülen İlde Korkutan Aşı Gerçeği
  En Çok Vaka Görülen İlde Korkutan Aşı Gerçeği

  Koronavirüse karşı elimizdeki en büyük güç aşı

  Samsun’da günlük yaklaşık 15 bin aşı randevu kapasitesinin bulunduğunu dile getiren Oruç, “Fakat son üç günün verilerine bakıldığında alınan randevu oranının yalnızca % 45 civarında kaldığını görüyoruz. Ne yazık ki aşı kapasitemizin yarısı oranında bile randevu alınmıyor.

  60 yaş üzeri kişiler, eşleri ve sağlık durumu sebebiyle aşı tanımlaması yapılan vatandaşlarımızın ilk doz aşı tamamlama oranına baktığımızda da %61 gibi bir rakamla karşılaşıyoruz. Bu da neredeyse 60 yaş üzeri grupta, yaklaşık her 10 kişiden 4’ünün aşısını henüz yaptırmadığı anlamına geliyor. Koronavirüse yakalandığında, hastalığı sonucu ölüm olabilecek ağır bir tabloyla geçiren risk grubundaki bu vatandaşların aşı konusunda daha hassas olmasını talep ediyoruz.

  Kırmızıdan, sarı ve mavi renklere dönmesini istiyorsak aşı yaptırmalıyız

  Randevularını alsınlar, aşı tercihlerini yapsınlar ve aşının koruma kalkanın içine girsinler. Aşıda istenen oranları elde etmemiz için vatandaşlarımızın desteği oldukça önemli. Koronavirüse karşı elimizdeki en önemli güç aşı. Eğer ilimizin renginin kırmızıdan, sarı ve mavi renklere dönmesini istiyorsak mutlaka aşı randevumuzu alıp, aşımızı yaptırarak bu mücadeleye destek olmalıyız.

  Kaygı duyulması veya tereddüt etmemiz gereken bir durum yok. Lütfen MHRS üzerinden veya Alo 182 hattını arayarak aşı randevumuzu oluşturarak aşı işlemini tamamlayalım. Aşımızı olalım, maskemizi indirmeyelim, önlemimizi alalım. İnşallah aşı uygulaması ve önlemlere tam uyumla özlemini duyduğumuz bir Ramazan Bayramı geçirme şansına sahip olacağız” ifadelerini kullandı.

  8 Nisan koronavirüs tablosu açıklandı: 55 bin 941 yeni vaka tespit edildi

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ