23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Dünyanın yeni kâbusu Delta Varyantıyla ilgili merak edilenler!

  Koronavirüs salgınından sonra şimdi dünyayı Delta Varyantı korkusu sardı.

  İngiltere’de yaklaşık son 1 aydır delta varyantı sebebiyle vaka sayıları ciddi şekilde arttı. İsrail’de de vaka sayısını sıfıra indirmişken son bir haftadır delta varyantı sebebiyle vaka sayıları ciddi şekilde artış gösterdi. Peki Türkiye’de durum ne? TÜSAD Başkanı, İzmir Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu 7 soruda Delta Varyantı ile ilgili merak edilenlere cevap verdi.

  1) DELTA VARYANTI YENİ Mİ BULUNDU?

  Hürriyet’ten Fulya Soybaş’ın sorularını yanıtlayan Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu, Delta Varyantının yeni olmadığının altını çizdi. Kömürcüoğlu, “Biz Delta varyantını aslında Hindistan varyantı olarak biliyoruz ama 1 Haziran itibarıyla Dünya Sağlık Örgütü değişikliğe gitti ve varyant isimlerini Yunan alfabesinden harflerle değiştirdi. İngiliz varyantı Alpha, Güney Afrika varyantı Beta, Brezilya varyantı Gama, Hindistan varyantı ise Delta olarak anılıyor artık” dedi.

  2) DELTA VARYANTI DAHA MI BULAŞICI?

  Delta varyantının ‘çift mutasyonlu’ olduğunu belirten Kömürcüoğlu, “Yani 2 mutasyonlu virüs birleşiyor (California mutasyonu üzerine spike proteinin yapısını değiştirmesi ile) üçüncü, süper bulaşıcı yeni bir mutasyon oluşuyor. Bu yeni mutasyonun antikordan kaçabilme özelliği var. Aşı etkinliğinin bu virüs için daha düşük olduğunu gösteren veriler geliyor. Bir araştırmaya göre Delta varyantı Alfa’ya kıyasla yüzde 60 oranında daha bulaşıcı” açıklamasında bulundu.

  3) DELTA VARYANTININ BELİRTİLERİ NELER? FARKLILIKLAR VAR MI?

  Yine Dr. Kömürcüoğlu’nun ifadesine göre, Mide, baş ve boğaz ağrısı, bulantı, ishal, kusma, yüksek ateş, burun akıntısı delta varyantının belirtisi olarak biliniyor. Öte yandan gençlerde soğuk algınlığı şeklinde ortaya çıkıyor. Koronavirüste görülen tat ve koku kayıplarının ise arkada kaldığı biliniyor.

  20 MAYIS KORONAVİRÜS TABLOSU

  4) DELTA VARYANTI BİONTECH VE SİNOVAC AŞILARINDAN KAÇABİLİR Mİ?

  Dr. Kömürcüoğlu konuyla ilgili şunları söyledi: “Maalesef Sinovac ile ilgili elimizde çok veri yok. Singapur’dan gelen bazı verilere göre aşı Delta virüse karşı 25’te 1 etkili gibi. Pfizer-BioNTech aşısı en etkili olanı gibi… İlk dozdan sonra hastaneye yatmaya karşı yüzde 94, iki dozdan sonra hastaneye yatmaya karşı yüzde 96 etkili olan aşının, Delta varyantına karşı ise bir dozdan sonra yüzde 36, iki dozdan sonra yüzde 88 etkili olduğu tespit edildi. Türkiye’de sağlık çalışanları biliyorsunuz ocak ayında Sinovac ile aşılandı, 3. doz zamanı geldi. O nedenle tüm varyantlara karşı daha etkili olduğu gözlemlenen BioNTech ile bir ‘pekiştirme’ dozunun daha uygun olacağı söylenebilir”

  Koronavirüsün tüm mutasyonlarında etkili antikor ilacında insan denemelerine başlandı Hayatım Sağlık

  5) TEK KURTARICI YİNE AŞI MI?

  Aşıların tek kurtarıcı olduğunu ifade eden Kömürcüoğlu şunları söyledi: ”Rusya alarm verdi; oluşan yeni vakaların yüzde 90’ının Delta varyantı olduğu bildirildi. Hem komşuyuz hem de yaz geldi malumunuz. Rusya’dan fazlaca turist gelecek. Bu da varyantın Türkiye’ye yayılabileceği anlamına geliyor. Buna karşı mutlaka önlem alınmalı. Aşılama şu an çok iyi gidiyor. Bu hızla devam edip, yüzde 70’leri geçersek, Avrupa’nın da korktuğu 4. dalgadan halkımızı korumakta başarılı oluruz”

  Koronavirüsün tüm mutasyonlarında etkili antikor ilacında insan denemelerine başlandı Hayatım Sağlık

  6) SALGINDA 4. DALGA OLABİLİR Mİ?

  Dünya genelinde en büyük korkunun bu olduğunu ifade eden Kömürcüoğlu, ”İngiltere normalleşmeyi 1 ay daha erteledi. Yasakları kaldırmıyor. Vakalarda son bir haftada yüzde 79’luk artış olduğu belirtiliyor. Fransa, İngiltere’den gelecek olanlara karantina uygulanması kararı aldı. Vaka sayılarında rekor bir artışın kaydedildiği Moskova’da an itibarıyla 9 bin 120 Covid-19 vakası görüldü. Delta varyantı nedeniyle vaka sayıları son haftalarda 3’e katlandı. Biz de sonbahar ile viral enfeksiyon dönemine gireceğiz. O zamana kadar aşılamaları tamamlayabilir, toplumsal bağışıklık oranlarını yakalayabilirsek en az hasarla bunu atlatabiliriz. Umuyorum, bu hızla gidersek, ülkemizde 4. piki görmeyiz ya da belki çok küçük bir artış ile bu zorlu süreci tamamlarız.” dedi.

  Koronavirüs aşısında 2 kritik son dakika açıklaması

  7) AŞIDAN SONRA KENDİMİZİ KORUMAK İÇİN EKSTRA YAPILABİLECEK BİR ŞEY VAR MI?

  Konuyla ilgili olarak 1,5 metre mesafe, el yıkama, maske ve havalandırma gibi kurallara aynen devam edilmesi gerektiğini belirten Dr. Kömürcüoğlu sözlerini şöyle noktaladı: “Unutmayın ki aşılı olsanız dahi virüs alabilir, hastalığı hafif semptomlarla geçirebilirsiniz. Az da olsa bulaştırıcı olma ihtimaliniz de var. Ayrıca aşı olmayan, yaygın genç nüfus var. Hele de bizde diğer ülkelerden de fazla. Kuralları hiçe saymak için çok erken. Yüzde 70 üzeri toplumsal bağışıklık olacak ki belki o zaman maske-mesafe-hijyeni bırakacağız… Henüz o aşamaya gelmedik! Yine erken bir şekilde gevşedik! Kendimizi ve yakınlarımızı korumak istiyorsak bunlara dikkat etmek şart! Yayılmanın durdurulması için varyantın olduğu bölgelere seyahat etmekten de kaçınılmalı”

  Gece çalışan sağlıkçılarda Covid-19 riski üç kat fazla

  Salgında delta paniği! Tam kurtuluyoruz derken…

  BioNTech Delta varyantına karşı da koruyor!

   

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ