11 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Dünya Sağlık Örgütü: Sahte Aşılar Tespit Edildi

  Dünya Sağlık Örgütü Hindistan'da uygulanan bazı aşıların sahte olduğunu tespit etti.

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Hindistan’da en yaygın kullanılan Covid aşısı olan Covishield’ın sahte versiyonlarını tespit ettiğini duyurdu. Covishield, AstraZeneca’nın geliştirdiği Covid aşısının Hindistan’daki Serum Enstitüsü tarafından üretilen versiyonu olarak biliniyor.

  ABD’de 12-15 yaş arası 600 bin çocuğa bir doz aşı yapıldı
  ABD’de 12-15 yaş arası 600 bin çocuğa bir doz aşı yapıldı

  Aşının şu ana kadar ülke genelinde 486 milyon doz uygulandığı ifade edildi. Covishield’dan milyonlarca doz da çeşitli hükümetlerle yoksul ülkelere aşı gönderilmesi için kurulan Covax programı kapsamında Afrika, Asta ve Güney Amerika’daki ülkelere gönderildi.

  Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan WHO, sahte aşıların Temmuz ve Ağustos aylarında Hindistan ve Afrika’da ele geçirildiğini belirtti.

  Hindistan hükümeti henüz konuyla ilgili açıklama yapmadı. Hint basını ise Sağlık Bakanlığı’nın soruşturma başlattığını yazdı.

  Mint adlı haber sitesine konuşan ve adı açıklanmayan bir sağlık yetkilisi, “Bu tür olayların önüne geçecek güçlü bir sağlık sistemimiz olsa da, bunu öğrendikten sonra ilk odaklandığımız şey, Hindistan’da kimsenin bu sahte aşıdan yaptırmamış olduğundan emin olmak” dedi.

  Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin “aşı diplomasisi” kapsamında çok sayıda doz Covishield aşısı da Hindistan’a komşu ülkelere yollanmıştı.

  Pandeminin en kötü etkilediği ikinci ülke olan Hindistan, bu yıl sonuna ülkedeki herkesi aşılamayı hedefliyor.

  Ocak ayında başlayan aşılama faaliyetlerinde bugüne kadar nüfusun yüzde 13’üne iki doz aşı yapıldı.

  Yerli aşı mı daha etkili Sinovac mı?

  ”Aşı olup Delta bulaşanlardaki virüs oranı çok yüksek”

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ