28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Dünya genelinde vaka sayısı düşerken, Türkiye farklı bir listede

  New York Times gazetesinde yer alan bir habere göre dünya genelinde Covid-19 vaka sayılarında düşüş yaşanırken, Türkiye, vakaların yükseldiği ülkeler arasında yer alıyor.

  Dünyanın koronavirüs ile tanışmasının üzerinden henüz bir yıl geçmesine rağmen, bilim insanları aşı çalışmalarını aylar öncesinde tamamladı. Pek çok ülkede aşı uygulamaları ve Covid-19’a karşı alınan önlemler ciddiyetle devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde de DSÖ, dünya genelinde koronavirüs kaynaklı ölümlerin azaldığını açıkladı.

  ABD’nin tanınmış gazetelerinden New York Times, dünya genelindeki vaka sayılarının düşmesi ile ilgili kapsamlı bir haber hazırladı. Gazete son 28 günde ülkelerin yaşadığı değişimleri analiz etti.

  Dünya genelinde vaka sayısı düşerken, Türkiye farklı bir listede
  Dünya genelinde vaka sayısı düşerken, Türkiye farklı bir listede

  MEKSİKA VE PORTEKİZ’DE DÜŞÜŞ

  New York Times’ın yayınladığı haberde aralarında Azerbaycan, Arjantin, Almanya, Danimarka, Meksika Fas ve Portekiz’in de aralarında bulunduğu 28 ülkede koronavirüsü vakalarının dikkate değer bir şekilde düştüğü aktarıldı. Özellikle Portekiz ve Meksika gibi son dönemde vaka sayılarının hızla yükseldiği ülkelerde vakaların %59’lara kadar düştüğü saptandı.

  Diğer yandan Hollanda, Bosna Hersek, Şili ve Rusya gibi ülkelerde de düşüş yaşandığı belirtildi. Bu ülkelerin de içinde bulunduğu 17 ülkede vaka sayısının %30’lara varan ölçüde düştüğü görüldü.

  Koronavirüs salgınının merkez üslerinden olan İtalya, Brezilya ve Fransa gibi ülkelerde vaka sayısının ise neredeyse stabil kalması dikkat çeken bir baka konu oldu. Brezilya’da %9’luk bir düşüş yaşanırken, Avusturya’da %2’lik bir artış, Belçika’da ise %4’lük bir tespit edildi. İtalya’da vaka sayısının son 28 günde yaklaşık %2 düştüğü  belirlenirken Fransa’da görülen düşüş %5 olarak kaydedildi.

  Türkiye sondan ikinci sırada

  New York Times’da yer alan habere göre koronavirüsü vakalarının 23 ülkede artış göstermesi ise dikkat çekti. Özellikle Bulgaristan, Bahreyn ve Yunanistan gibi ülkelerde son 28 günde vaka sayısının %130’lara varacak şekilde artması koronavirüsün bir süre daha hayatımızda olacağını kanıtlar şekilde.

  New York Times, vaka sayısının artış gösterdiği ülkeler arasında Türkiye’nin de olduğunu aktardı. Elde bulunan resmi verilere göre vaka sayısının Türkiye’de yaklaşık %19 artış gösterdiğini kaydetti. Son 28 günde en çok vaka artışı yaşanan ülke ise %338 ile Irak oldu.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ