21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  DSÖ’den Türkiye’de de kullanılan Çin aşısı hakkında açıklama

  Dünya Sağlık Örgütü, Çinli şirketler Sinovac ve Sinopharm’ın Covid-19 aşıları üzerinde yapılan klinik araştırmaların, aşıları ‘güvenli ve etkili’ gösterdiğini belirtti.

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çinli aşı üreticileri Sinopharm ve Sinovac’ın Covid-19 aşılarına dair gerekli verileri kendilerine ilettiğini açıkladı.

  AFP’de yer alan habere göre, aşıların etkinlik seviyelerinin Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği kurallara uygun olduğu ifade edilirken, klinik araştırma verilerinin aşıları ‘güvenli ve etkili” gösterdiğini kaydedildi.

  Aşılara ilişkin daha fazla veriye gereksinim duyduklarını dile getiren DSÖ’de konuya dair açıklama yapan Stratejik Uzmanlar Grubu (SAGE) direktörü Alejandro Cravioto, Çinli şirketler tarafından geliştirilen aşılardan alınan ara verilerin ilk değerlendirmeler neticesinde etkili olduğunu, bunun da koronavirüs aşılarının dünyanın her bölgesinde yaygınlaştırılması için umut verici olduğunu ifade etti.

  Tavsiye kararı Nisan ayı sonuna kadar alınabilir

  Reuters’da yer alan haberde ise, DSÖ’nün Stratejik Uzmanlar Grubu (SAGE) direktörü Alejandro Cravioto bu aşılarla ilgili tavsiye kararının Nisan ayı sonuna kadar alınabileceğini belirtti.

  Cravioto, şirketlerin geçtiğimiz hafta halka açık olarak yapılan toplantıda paylaştıkları bilgilerin, DSÖ’nün bu aşı için istediği gerekliliklerle uyumlu etkinlik seviyelerine sahip olduklarını açıkça gösterdiğini belirtti.

  Aşılar yüzde 70’in üstünde etkinlik gösteriyor

  DSÖ’nün aşılar için en az %50 tercihen %70 etkinlik oranı olmasını istediklerini anımsatan SAGE direktörü, aşıların verilerinin %70’in üstünde etkinlikleri olduğunu gösterdiğini, bunun da aşıların kullanıldığında insanlara zarar vermeyeceğini gösteren tüm güvenlik verilerine sahip olduklarını gösterdiğini kaydetti.

  Bununla birlikte, SAGE uzmanlarının kullanımları hakkında tavsiyelerde bulunabilmesi için ilk olarak DSÖ’den ya da ajansın sıkı bir düzenleyici otorite olarak gördüğü bir kurumdan acil kullanım izni almasını gerektireceği de ifade edildi.

  DSÖ sözcüsü Margaret Harris de Mart ayı başlarında Sinovac ve Sinopharm ve aşılarının DSÖ acil kullanım listesine “çok yakında” girebileceğini kaydetmişti.

  Aşılama etkisi: İngiltere sürü bağışıklığına yaklaştı, AB geride kaldı

  TÜBİTAK’ın geliştirdiği aşı DSÖ’nün Covid-19 aşı adayları listesinde

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ