16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  DSÖ’den Hindistan varyantı açıklaması geldi

  Dünya Sağlık Örgütü, Hindistan'da görülen varyant ile ilgili bir açıklama yaptı. Hindistan varyantını küresel endişe olarak nitelendirdi.

  Koronavirüsten en çok etkilenen ve virüsle mücadelede yetersiz kalan Hindistan’da can kayıpları her geçen gün artarak devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Hindistan’da görülen varyant ile ilgili bir açıklama yaptı. DSÖ tarafından yapılan açıklamada, Hindistan varyantının daha bulaşıcı göründüğünü ve “endişe verici” olarak sınıflandırıldığını belirtti.

  Hindistan’da görülen çift mutant Hindistan varyantı, resmi rakamlara göre şu ana kadar 22,66 milyon vaka ve 246 bin 116 ölüme neden oldu. Uzmanlar ise gerçek rakamların bunun 5-10 katı olabileceğini söyledi.

  DSÖ'den Hindistan varyantı açıklaması geldi
  DSÖ’den Hindistan varyantı açıklaması geldi

  KÜRESEL ENDİŞE OLARAK NİTELENDİRİLDİ

  Dünya Sağlık Örgütü haftalık toplantısında Hindistan’tan da yaşananları ve Hindistan varyantını gündeme taşıdı. Toplantının ardından Hindistan’daki Covid-19 virüs varyantını ‘küresel endişe’ olarak nitelendirdi.

  Dünya Sağlık Örgütü toplantı sonrası yaptığı açıklamada, Hindistan’ın Covid-19 varyantı nedeniyle sert bir koronavirüs dalgasıyla karşı karşıya olduğunu ve varyantın “endişe verici” olarak sınıflandırıldığını kaydetti.

   

  DSÖ'den Hindistan varyantı açıklaması geldi
  DSÖ’den Hindistan varyantı açıklaması geldi

  HİNDİSTAN VARYANT DAHA KOLAY BULAŞIYOR

  Birleşmiş Milletler sağlık kurumu da, geçtiğimiz Ekim ayında ilk kez Hindistan’da görülen Covid-19’un B.1.617 varyantının daha kolay bulaşıyor gibi göründüğünü ifade etti.

  Dünya Sağlık Örgütü’nün koronavirüs departmanının yöneticisi Maria Van Kerkhove gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi: “B.1.617’nin bulaşabilirliğinin arttığını gösteren bazı mevcut bilgiler bulunuyor. Bu nedenle Hindistan varyantını küresel düzeyde bir endişe çeşidi olarak sınıflandırıyoruz.”

  DSÖ'den Hindistan varyantı açıklaması geldi
  DSÖ’den Hindistan varyantı açıklaması geldi

  AŞI HİNDİSTAN VARYANTINDA DAHA AZ ETKİLİ

  Bulaş hızının bir miktar azaldığı iddialarına karşılık olarak, Maria Van Kerkhove, küçük örnekli çalışmaların aşının Hindistan varyantında daha az etkili olduğunu gösterdiğini kaydetti.

  DSÖ: AŞIYA DİRENÇLİ DEMEK İÇİN ÇOK ERKEN

  Marina Van Kerkhove’nin bu açıklamasına karşılık Dünya Sağlık Örgütü, Hindistan varyantının aşıların korumalarında daha fazla direnç gösterebileceğini söylemek için çok erken olduğunu belirtti.

  Van Kerkhove, Dünya Sağlık Örgütü’nün haftalık epidemiyolojik güncellemesinde varyant hakkında daha fazla ayrıntı sağlanacağını ifade etti.

  DSÖ'den Hindistan varyantı açıklaması geldi
  DSÖ’den Hindistan varyantı açıklaması geldi

  Koronavirüsten en fazla etkilenen ülke olan Hindistan’da Pazartesi günü yaklaşık 370 bin yeni vaka ve 3 bin 700’den fazla can kaybı yaşandı.

  Covid 19 salgını karşısında Hindistan’ın sağlık sistemi çöktü. Hastaneler yetersiz kaldı, ülkede oksijen sıkıntısı baş gösterdi. Hindistan halkı sağlık hizmeti alamaz duruma geldi. (Kaynak: NTV)

  Gece çalışan sağlıkçılarda Covid-19 riski üç kat fazla

  “COVID-19 8-10 yıl sürer, yılda 2 kere aşı olmamız gerekebilir”

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ