14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  DSÖ’den endişelendiren uyarı: Dünya 3. dalganın kapısında

  DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus yaptığı son açıklamada koronavirüste 3. dalganın ilk aşamalarında olduğumuzu söyledi.

  Koronavirüs ile ilgili 8. toplantısında yaptığı açılış konuşmasında Ghebreyesus, “Şu anda üçüncü dalganın ilk aşamalarındayız” dedi.

  Delta varyantı

  DSÖ Genel Direktörü, geçen hafta Covid-19 vakalarının küresel olarak arttığını ve ölümlerin tekrar artmaya başladığını söyledi. Ayrıca, 10 haftalık düşüşün ardından “ölümler tekrar artıyor” diye ekledi. DSÖ yetkilisi, “Delta varyantı, artan sosyal karışım, hareketlilik, kanıtlanmış halk sağlığı ve sosyal önlemlerin tutarsız kullanımıyla beslenen bulaşmadaki mevcut artışın ana itici güçlerinden biridir” dedi.

  Bilim kurulu üyesi aydın uyardı: Delta varyantı aşı olmayanlarda yayılıyor

  Ghebreyesus, “Delta varyantının” şu anda 111’den fazla ülkede var olduğunun altını çizerken DSÖ’nün henüz değilse bile bu varyantın yakında dünya çapında baskın koronavirüs türü olmasını beklediğini söyledi.

  Delta varyantı nedir?

  DSÖ Genel Direktörü, “aşıların küresel dağılımında şok edici bir eşitsizlik” olduğunu söyledi. Bu arada, aşılara erişim eksikliği, dünya nüfusunun çoğunu “virüsün insafına bıraktığını” söyleyen, DSÖ genel direktörü, “birçok ülkenin hâlâ herhangi bir aşı almadığını ve çoğuna yeterince aşılamadığını” hatırlattı.

  İşte Delta varyantından en çok etkilenen kişiler

  Bakan Koca’dan korkutan ‘Delta’ açıklaması: Bir haftada 3’e katladı!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ