21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  DSÖ uzmanı: Yeni varyantlar düzenli bir olay olacak

  Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Covid-19 özel elçisi David Nabarro, artan vakalara işaret ederek virüsün bitmeye yakın olmadığını söyledi. Diğer yandan DSÖ sözcüsü yeni varyantların düzenli bir olay olacağını belirtti.

  Dünya Sağlık Örgütü uzmanı David Nabarro, Royal College of Physicians of Edinburgh sempozyumuna hitaben yaptığı konuşmada, Covid-19’un dünya genelinde yayılımına devam ederken, yeni varyantların “düzenli” bir olay olacağını söyledi ve “Pandemi neredeyse hiç bitmeyecek gibi” ifadelerini kullandı.

  Dr David Nabarro, “Dünyanın kendisini bu salgından ‘aşılayabileceğinden’% 100 emin değilim” ifadelerini kullandı.

  Vaka sayıları küçümseniyor

  Konuşmasında vaka sayılarına dikkat çeken Nabarro, her hafta dört buçuk milyon vakanın rapor edildiğini ve bunların çok fazla küçümsendiğini gördüklerini dile getirdi. “Hala gerçekten önemli sayıda can kaybı görüyoruz. Vurgulamak istediğim şey, salgının her yerde artması” diye konuştu.

  İngiltere’de aşılamanın erken başlaması ve sosyal hayat kısıtlamalarını gevşetmesi konusunda da değerlendirmede bulunan Dünya Sağlık Örgütü uzmanı, İngiltere’nin şu anki durumunun dünyanın mevcut haline aykırı olduğunu belirtti. “Lütfen bu salgının sona erdiğini düşünmeyin çünkü bitmedi” uyarısında bulundu.

  En hızlı yayılan virüslerden biri

  Vaka sayılarının azaltılamadığı takdirde yeni dalgaların görüleceğini ve sonrasında da patlayıcı artışlar meydana geleceğinin altını çizen Dr. Nabarro, bu virüsün bugüne kadar üzerinde çalıştığı  “en hızlı yayılan virüslerden biri” olduğunu kaydetti.

  Dr David Nabarro, enfeksiyon sayılarının 2 katına çıkma süresinin, maskeler, fiziksel mesafe, hijyen hassasiyeti ve karantina sayesinde büyük ölçüde yavaşladığını belirtti ve “İnsanların tavırları vaka sayılarını azalttı” dedi.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ