28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  DSÖ: Salgının kökeni tahmin edilenden daha farklı

  Covid-19’un kökenini araştırmak amacıyla Çin’e giden Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) elde ettiği bulgular, hastalığın tahmin edilenden daha yaygın olduğunu ortaya çıkardı.

  DSÖ misyonunun lideri Peter Ben Embarek, Çin’de yürüttüğü araştırmalara dair CNN International’a kapsamlı bir demeç verdi. Virüsün, Aralık 2019’da söylenenden çok daha yaygın olduğuna dair ipuçları bulduklarını ve bu tarihte virüsün 10’uun üzerinde türünün bulunduğunu tespit ettiklerini açıkladı.

  Virüsle ilk enfekte olan kişiye ulaşıldı

  CNN Türk’te yayınlanan habere göre, DSÖ ekibinin üyesi araştırmacılar, Çinli yetkililerin bildirdiği koronavirüsle ilk enfekte olan hastayla konuşma imkanı buldu. 40’lı yaşlarda olan ofis çalışanının bir seyahat kaydı bulunmuyor ve 8 Aralık 2019 tarihinde virüsle koronavirüse yakalandı.

  Embarek, Çin’den kısa süre önce İsviçre’ye döndü ve CNN televizyona bir açıklama yaptı. Embarek,  virüsün Çin’de Aralık ayında yaygın şekilde dolaştığını ve bunun yeni bir bulgu olduğunu belirtti.

  Aralık 2019’da 174 vakası vardı

  DSÖ’de gıda güvenlik uzmanı olan Embarek, Çinli bilim insanlarının araştırma ekibine 2019 yılı Aralık ayı ve civarında tespit edilen 174 koronavirüs vakası gösterdiğini ifade etti.

  Bu hastaların 100’üne laboratuvar testleriyle, 74’üne ise hastada görülen semptomlar üzerinden klinik bulgular nedeniyle teşhis koyuldu.

  Peter Ben Embarek ise bu sayının muhtemelen daha fazla olduğunu ve Aralık’ta Wuhan’da muhtemelen 1000’in üzerinde Kovid-19 hastasının bulunduğunu iddia etti.

  Embarek, herhangi bir modelleme yapmadıklarını anlattı ve enfekte nüfustan tahmini rakamların var olduğunu bildiklerini söyledi. Vakaların yaklaşık yüzde 15’inin ağır vaka olarak sonuçlandığını ve büyük çoğunluğu hafif vakalar olduğunu aktardı.

  13 farklı genetik dizisi bulunan SARS-COV-2 saptadıklarını söyleyen Embarek, bu durumun virüsün 2019 Aralık ayı öncesinde dolaşımda olduğunu ortaya koyabileceği söyleniyor.

  Çin, ABD’nin iddialarına tepki gösterdi

  Öte yandan Çin, yeni tip koronavirüsün (KOVID-19) kökenini araştıran DSÖ heyetinden, salgının başlangıcındaki vakalara dair ham bilgilerin gizlediğine yönelik ABD tarafından yapılan eleştirilerine tepki gösterdi.

  Çin’in Washington Büyükelçiliği’ne yazılı bir açıklama gönderildi.  Açıklamada ABD’nin KOVID-19 konusunda uluslararası iş birliğine ciddi şekilde zarar verdiği ve DSÖ’yü destekleyen diğer ülkeler ile örgütü suçladığı ifade edildi.

  Açıklamada, “Çin, ABD’nin samimi, ciddi, şeffaf bir tutum sergileyeceğini ve sorumluluğunu üstleneceğini, DSÖ’yü destekleyeceğini umut ediyor” şeklinde ifadelere yer verildi.

  Rapor müdaheaeye uğramamalı

  Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ise yaptığı açıklamada, ABD’nin Kovid-19’un kökeninin araştırılması sürecine dair derin endişeler taşıdığını belirtti. Ayrıca, bu raporun bağımsız olması ve uzman bulgularının Çin hükümetinin değişikliğine veya müdahalesi uğramamasının zorunlu olduğu değerlendirmesini yaptı.

  Wall Street Journal gazetesinde yer alan habere göre, DSÖ heyetinin Danimarkalı ve Avustralyalı üyeleri, Çin’in salgının ne zaman ve nasıl yayılmaya başladığını belirlemelerine yardımcı olabilecek “ilk vakalara ait ham bilgileri vermediğini” öne sürmüştü.

  Çin’in verileri sunma konusundaki isteksizliği, çok sayıda ülke ve bilim insanı tarafından Çin’in salgının kökenlerini araştırmaya yönelik yaklaşımında şeffaflık eksikliği bulunduğu yorumlarına neden olmuştu.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ