26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  DSÖ Genel Direktörü: COVAX anlaşmasını baltalayan ülkeler var

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, bazı ülkelerin dünyada adil aşı dağıtımı için hazırlanan COVAX anlaşmasını baltaladığını öne sürdü.

  DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus yaptığı açıklamada, bazı Avrupa Birliği (AB) ve G7 ülkelerinin Kovid-19 aşılarının adil dağıtımının finansmanı için 4,3 milyar dolarlık yeni fon sağladığını hatırlattı ve ülke liderlerine teşekkürlerini iletti.

  Ghebreyesus, bu fonlar ve bağışların, 2021’in ilk 100 günü içinde tüm ülkelerde yaşlıların sağlık ve çalışanlarının aşılanmasına başlama hedeflerini gerçekleştirmeye kendilerini bir adım daha yaklaştırdığını ifade etti.

  Ghebreyesus, G7 ülkelerinin liderlik gösterdiğini fakat tüm ülkelerin adım atmasına ihtiyaç olduğunu belirtti. Ayrca, adil aşı dağıtımını tamamen finanse etmek için hala en az 22,9 milyar dolarlık bir boşlukla karşı karşıya olduklarını söyledi.

  Bazı ülkeler COVAX anlaşmasını baltalıyor

  Ghebreyesus, “Satın alınacak aşı yoksa paranın önemi yok” diyerek bazı ülkelerin dünyada adil aşı dağıtımına olanak sağlayan COVAX anlaşmasını baltaladığını öne sürdü. Ghebreyesus, şu anda bazı yüksek gelirli ülkelerin, Kovid-19 aşı üreticileriyle COVAX’ın sahip olduğu anlaşmaları baltalayan ve COVAX’ın satın alabileceği doz sayısını azaltan sözleşmeler yapmakta olduklarını belirtti.

  Ghebreyesus, fon olsa bile Kovid-19 aşılarını fakir ülkelere ancak yüksek gelirli ülkelerin COVAX’ın yaptığı anlaşmalara saygı göstermesi durumunda ve işbirliği ile verebileceklerini vurguladı.

  Fransa dozlarının yüzde 5’ini paylaşacak

  Ghebreyesus, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştüğünü ifade etti. Macron ile çok verimli bir görüşme yaptığının altını çizen Ghebreyesus, ona Fransa’nın dozlarının yüzde 5’ini COVAX ile paylaşma taahhüdü için teşekkür etmek istediğini aktardı.

  Bu bir yardım meselesi değil

  Kovid-19 virüsünün ne kadar uzun süre dolaşırsa aşıların daha az etkili hale getirebilecek şekilde değişmesi için o kadar çok fırsat olacağını kaydeden Ghebreyesus, bu bir yardım meselesi olmadığını, bir epidemiyoloji meselesi olduğunu ifade etti.

  Kovid-19 salgınının her yerde sona ermedikçe onu hiçbir yerde sonlandıramayacağımın altını çizen Ghebreyesus, bu yüzden yaşlıların, sağlık çalışanlarının ve diğer risk altındaki grupların küresel olarak Kovid-19 aşıları için ilk sırada yer almasını sağlamanın yüksek gelirli ülkeler dahil tüm ülkelerin çıkarına olduğunu söyledi.

  Aşılar stratejik olarak kullanılmalı

  Aşıların stratejik kullanılması gerektiğine vurgu yapan Ghebreyesus, daha fazla Kovid-19 aşısı geliştirildiğini, onaylandığını ve üretildiğini, bunların herkese yetecek kadar olacağını işaret etti. Ghebreyesus, “Ancak şimdilik ve bu yılın geri kalanında aşılar sınırlı bir kaynak olacak. Onları elimizden geldiğince stratejik kullanmalıyız” ifadelerini kullandı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ