26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  DSÖ Direktörü Kluge: Koronavirüs salgını 2022’nin başlarında biter

  DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Kluge’dan umut verici bir açıklama geldi.  Kluge 2022 yılının başında Kovid-19 salgınının sona ereceğini düşündüğünü söyledi.

  DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Kluge, Danimarka devlet yayıncısı DR’ye açıklamalarda bulunan Kluge, 2021 yılının da Kovid-19 yılı olacağını, ancak 2020 yılına kıyasla daha yönetilebilir ve temkinli olacağını vurguladı.

  En kötü senaryonun geride kaldığını ifade eden Kluge, virüsün ilk yayılmaya başladığı 2020 yılına kıyasla virüs hakkında daha fazla bilgiye sahip olunduğunun altını çizdi.

  Kovid-19 salgınında yaşanan gelişmeleri hiç kimsenin önceden bilemeyeceğini belirten ve kendi tahminini açıklayan Kluge, “2022’nin başında salgının sona ereceğini düşünüyorum.” dedi.

  Kluge, virüs olmaya devam edeceğini ancak kısıtlamalara ihtiyaç olacağını düşünmediğini aktardı. “Bu iyimser bir mesaj” şeklinde konuştu.

  Kluge, Kovid-19’un mutasyona uğramasını da değerlendirdi, mutasyonların normal olduğunu ve virüsün bulaştığı kişiye uyum sağlamaya çalıştığını fakat mutasyonların hızlı yayılmasının kendilerini endişelendirdiğini dile getirdi.

  Mutasyonlar için temelden aşı üretmeye gerek

  Kovid-19’un mutasyona uğramış daha hızlı yayılan türlerinin hızından dolayı Kovid-19’a karşı geliştirilen aşıların ne kadar efektif olduğunu çok sıkı takip ettiklerini söyleyen Kluge, gerek görülmesi durumunda aşıların yeni mutasyonlara göre düzenlenebileceğini ve mutasyonlar için temelden aşı üretmeye gerek olmadığını ifade etti.

  Kluge, mutasyonların virüsü kontrolden çıkarmayacağının altını çizdi fakat sağlık sistemleri baskı altında olan ülkelerdeki sağlık sisteminin, daha fazla baskı altında kalabileceğini, bu yüzden mutasyonları çok ciddiye aldıklarını vurguladı.

  En büyük sorunun ise aşı olanların, aşı olmayanlarla aynı ortamlarda bir araya geldiğinde yaşanacağına işaret eden Kluge, zaman çizelgesinin çok önemli bir faktör olduğu konusunda uyarıda bulundu.

  Hızın şu andan itibaren en iyi dostumuz olduğunu belirten Kluge, her şeyin tempoya bağlı olduğunu söyledi. “Hız can kurtaracak ve ekonomiyi koruyacak ve sonunda da mutasyonları frenleyecek” dedi.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ