11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  DSÖ Avrupa Direktörü Kluge’den Türkiye’ye tebrik 

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, Sağlık Bakanı Koca'ya, "Güçlü veri ve bilgi sağlama sisteminiz nedeniyle sizi tebrik etmek istiyorum. Türkiye'de yürütülen aşı çalışmaları, hızlı tanı kiti çalışmaları ve virüsün genom dizilimi konusunda yaptığınız çalışmaların kapsamını artırdığınız için de tebrik ediyorum" dedi. 

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge ile video konferans yöntemiyle bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede koronavirüsteki mutasyon, Avrupa’daki vaka artışları, Türkiye’deki güncel durum ve aşı çalışmaları konuşuldu. DSÖ’nün önerilerini takip ettiği için Türkiye’ye teşekkür eden Avrupa Direktörü Kluge, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faaliyetleri ve liderliğinin tüm ülkeler tarafından takdir gördüğünü, güçlü veri ve bilgi sağlama sistem sebebiyle sizi tebrik etmek istediğini kaydetti.

  Kluge, ayrıca Türkiye’de yürütülen hızlı tanı kiti çalışmaları, aşı çalışmaları ve virüsün genom dizilimi konusunda yapılan çalışmaların kapsamının artırıldığı için de tebrik ettiğini belirtti.

  Bakan Koca vaka sayısındaki düşüşe dikkat çekti

  Türkiye’deki koronavirüsle ilgili son verileri paylaşan ve vaka sayılarındaki düşüşe dikkat çeken Bakan Koca ise Avrupa’da vaka sayısının giderek artmasına rağmen Türkiye’de  tersine giderek azaldığı bir döneme girildiğini ifade etti.

  Özellikle izolasyon, hızlı test ve temaslı takibinden taviz verilmediğini de belirten Bakan Koca, filyasyon ekip sayısının her biri üç kişiden oluşan toplam 16 bin ekipten oluştuğunu aktardı.

  Şu an Türkiye’de günlük 16 bin vaka olmadığına dikkat çeken Bakan Koca, yani 1 ekibe 1 hasta bile düşmediğini işaret etti. Bu sayıyı azaltmak istemediklerini, çünkü gelecek 2- 3 ayın önemli olduğunu düşündüklerini belirten Koca, yaygın aşılama yapılmadıkça filyasyon ekip sayısının azaltmak istemediklerini kaydetti. “Yatak kapasitemiz önemli bir düzeyde. Her geçen gün boş yatak sayımız giderek artıyor” dedi.

  Yerli aşımızı çok kısa zamanda tamamlayacağız

  Aşı dağıtım planlarını belirlediklerinin altını çizen Bakan Koca, yerli aşı çalışmaları hakkında da bilgi verdi. Yerli aşı geliştirme konusunda da oldukça yol alındığını söyleyen Fahrettin Koca, Türkiye’de yürütülen 13 aşı çalışmasının DSÖ’nün yayınladığı listelerde de yer aldığını belirtti.

  Fahrettin Koca, Bakanlığıma bağlı bir araştırma- geliştirme birimi olan Türkiye Sağlık Enstitüleri tarafından desteklenen ve klinik aşamada olan ilk yerli aşının geliştirilmesini çok kısa zamanda tamamlayacağımızı düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

  Aşılama çalışmalarının hızlandırılması tavsiye edildi

  Kluge ise virüsteki mutasyonun hastalığı ağırlaştırdığına veya ölüm oranlarını artırdığına    ilişkin hiçbir gösterge olmadığını fakat bulaşıcılığın arttığını belirtti. Kluge bu yüzden tüm dünyada halk sağlığı tedbirlerinin artırılmasını ve aşılama çalışmalarının hızlandırmasını önerdiklerini aktardı.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ