26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  DSÖ aşı pasaportu konusunda uyardı: Bilinmeyen kritik veriler var!

  Turizmi ve yurt dışı seyahatleri hareketlendirmek amacıyla gündeme alınan aşı pasaportu konusunda DSÖ’den uyarı geldi. Aşıların mutasyona karşı etkisinin tam olarak bilinmediği ifade edildi.

  Dünya genelinde etkili olan koronavirüs salgını can almaya devam ederken, salgınının sona ermesi için aşılama kampanyaları da aralıksız devam ediyor. Bir yandan ülkeler vatandaşları aşılarken diğer yandan salgından olumsuz etkilenen pek çok sektör de yeniden ayağa kalkmak için aşı olanların oranının artmasını bekliyor.

  Turizm, salgından etkilenen sektörler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, yurt dışına çıkışın anahtarı sayılacak ‘aşı pasaportu’ konusunda tartışmaya devam ediyor. Fakat Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) aşı pasaportuyla ilgili kritik bir uyarıda bulundu.

  Aşı olanlar muaf tutulmamalı

  DSÖ, birçok ülkenin koronavirüs aşısı olan kişileri kısıtlama ve karantina uygulamalarından muaf tutma düşüncesine karşı çıkıyor. DSÖ, aşının virüs ile mutasyonlara karşı etkinliği ve bulaşmayı önlemesiyle ilgili bilinmeyen kritik veriler olduğunu belirtti. Bu yüzden aşı pasaportu verilen kişilerin vakaları düşürmek amacıyla uygulanan seyahat kısıtlamalarından muaf tutulmaması gerektiği ifade edildi.

  Yunanistan ve İspanya’dan baskı var

  DSÖ’den gelen açıklamada, sınırlı sayıda doz bulunduğu ve aşıya ihtiyacı olan öncelik listesindeki insanların haklarının seyahat edeceklere kaydırılmaması gerektiği belirtildi. Ulusal otoritelerin halk sağlığı önlemlerine öncelik vermeye devam etmeleri vurgusu yapıldı.

  Yaz sezonunda turizmi canlandırmak için aşı pasaportu konusunu Avrupa Birliği üyeleri gündemde tutuyor. AB üyelerinden geliri turizme bağlı olan Yunanistan ve İspanya aşı pasaportunun resmileşmesi için özellikle baskı yapıyor.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ