27.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  DSÖ açıkladı: Üçüncü dozun gerekli olup olmadığını henüz bilmiyoruz

  Dünya Sağlık Örgütü'nün 3. doz ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, henüz gerekli olup olmadığının bilinmediği belirtildi.

  Bilindiği üzere Türkiye de dahil olmak üzere bazı ülkelerde 3. doz aşı uygulaması başladı. DSÖ üçüncü doz koronavirüs aşı uygulamasına ilişkin açıklama yaptı.

  Açıklamada, üçüncü dozun gerekli olup olmadığını söylemek için henüz yeterince veri elde edilmediği belirtildi.

  Reuters’a açıklama yapan DSÖ yetkilisi, 3. doz ile ilgili araştırmaların hala devam ettiğini belirterek, ”Koronavirüs aşılarının korunma süresinin ne kadar olduğuna ve ek bir dozunun kimler için yararlı olup olmayacağı konusunda sınırlı veri bulunmakta” dedi.

  Aşı

  ”TEK DOZ AŞI DELTA VARYANTINA YÜZDE 10 ETKİLİ”

  Bilim dergisi Nature’da yayımlanan bir araştırmada Pfizer-BioNtech veya AstraZeneca aşısının tek dozunun Delta varyantına karşı yüzde 10 etkili olduğu belirtildi.

  İki doz aşının ise yüzde 95 oranında etkili olduğu açıklandı.

  DELTA VARYANTI ABD VE FRANSA’DA NÜFUSUN YARISINA YAYILDI

  Öte yandan, Delta varyantının hızla yayıldığı ülkelerden birinin de Fransa olduğu belirtildi.

  Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, France Inter radyosuna yaptığı açıklamada, “Fransa’daki Kovid-19 enfeksiyonlarının yaklaşık yüzde 50’si Delta varyantı” dedi.

  ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin (CDC) de son verilere göre, Delta varyantının ülkede baskın olan Alfa varyantını geçtiğini ve nüfusun yüzde 51.7’sinde görüldüğünü bildirdi.

  CDC Direktörü Rochelle Walensky, ülkede koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin yüzde 99.5’inin aşı olmayanlar olduğunu söyledi.

  Fransa’da toplam vaka sayısı 5 bin 799 olarak bildirilirken ölü sayısı ise 11 bin 284 olarak açıklandı. ABD’de ise toplam vaka sayısı 35 milyona yaklaşırken ölenlerin sayısı 622 bin oldu.

  İSRAİL’DE 2 HAFTA SONRA İLK KORONAVİRÜS ÖLÜMÜ

  Halkın çok büyük çoğunluğunun aşılandığı İsrail’de ise iki hafta aradan sonra ilk koronavirüs can kaybı yaşandı.

  Holon kentindeki Wolfson Tıp Merkezi, hayatını kaybeden 2 kişiden birinin aşılanmamış 48 yaşında bir adam olduğunu ve yüksek tansiyonun dışında hiçbir rahatsızlığı olmadığını açıkladı. Ailesi ise, aşı yaptırmaya ikna etmeye çalıştıklarını ve için başarısız olduklarını dile getirdi. Diğer ölüm ise, Hayfa’daki Rambam Tıp Merkezi’ne kaldırılan ve virüse karşı daha önce iki doz aşısını tamamlayan 86 yaşındaki bir adam olduğu belirtildi.

  İsrail Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 23 Haziran’dan bu yana virüse bağlı 2 can kaybının daha kayıtlara geçmesiyle ülkede toplam hayatını kaybedenlerin sayısının 6 bin 432’ye yükseldiği duyuruldu. Ülke genelinde toplam koronavirüs vaka sayısı ise 844 bin 989 olarak açıklandı.

  9.3 milyonluk nüfusun neredeyse tamamına ilk doz aşı uygulandığı, 5.2 milyonuna ise ikinci doz aşı yapıldığı belirtildi.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ