19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Doktorlar Covid-19 pandemisinin kitabını yazdı

  Eskişehir’de Yunus Emre Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Karagülle ile İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Uğur Uslu, 1 yıldan fazla süredir mücadele edilen Covid-19 pandemisiyle ilgili kitap yazdı.

  Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Karagülle ile iç hastalıkları uzmanı Dr. Ali Uğur Uslu, Mart 2020’den bu yana koronavirüsle mücadele ön safta görev aldı. Bugüne kadar yaşadıkları deneyimleri bir araya getiren Uzm. Dr. Karagülle ve Uzm. Dr. Uslu, ‘Covid-19 Sürecinde Sağlık Hizmeti Yönetimi Pratik Yaklaşıklar’ adı verdikleri 175 sayfalık kitap hazırladı.

  Basımı tamamlanan ve piyasaya çıkan kitapla ilgili konuşan Uzm. Dr. Karagülle, kitapta, maske ve koruyucu kıyafet giyiminden, hemşirelik hizmetlerine kadar birçok konunun yer aldığını ifade etti.

  Doktorlar Covid-19 pandemisinin kitabını yazdı
  Uzm. Dr. Mustafa Karagülle

  Başarılı sonuçlar alınan çalışmaların kitaba dökümü

  Kitapta özellikle Covid-19 pandemisi sürecinde hastane hizmetlerinde neler değiştiğinin altını çizdiğini belirten Uzm. Dr. Karagülle, “Bir yıldan fazla bir süredir Covid-19 pandemisi ile tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi bir şekilde mücadele veriyoruz. Bu çok bilindik bir konu değil ancak bu yeni süreçle beraber yeni bir sağlık sistemi, yeni bir altyapı ile beraber yeni bir çalışma düzenine geçildi.

  Bizim aslında bu kitaptaki temel yaklaşımımız şuydu; pandemi sürecinde hastane hizmetlerinde neler değişti, neleri daha düzgün yaptık, nelere dikkat ettik? Neleri daha iyi yaptığımızda başarılı sonuçlar aldığımızı gördüğümüz çalışmaların aslında bir kitaba dökülmesi işlemiydi.

  Bu kitabın içeriği aslında, hastanın hastane kapısından içeriye girdiği andan itibaren, taburcu olana kadar geçen süreçte hastaya verilen hizmetlerin nasıl olacağı, nasıl daha kaliteli hizmet verileceğini göstermesi açısından rehber bir kitap” ifadelerini kullandı.

  Dr. Ali Uğur Uslu
  Dr. Ali Uğur Uslu

  Bu bir ekip çalışması

  Kitapta hastane içindeki hemşirelik hizmetlerinin bir hemşire tarafından anlatıldığını dile getiren Karagülle, bu kitap hazırlanırken, Sağlık Bakanlığı’nın rehberi dahil olmak üzere tüm uluslararası kılavuzlardaki bilgileri de içerecek şekilde düzenlendiğini aktardı ve  “Yalnızca hekimlerden ibaret değil, bu bir ekip çalışması.” dedi.

  Hastane içerisindeki hemşirelik hizmetlerinin bir hemşire hanım tarafından düzenlendiğini kaydeden Karagülle, bu kitapta hastalığın tanısının koyulmasından itibaren, tedaviye kadar ilerleyen süreçte nelerin yapıldığı, hangi tedavilerin uygulandığı, yapılan görüntüleme hizmetinde nelere dikkat edildiği, görüntüleme hizmetinde ne gibi bulguların gözlendiğine varıncaya kadar her şeyin ayrıntıları ile anlatıldığı bir kitap olduğunu dile getirdi.

  Hekiminden hizmetlisine kadar kaynak bir kitap

  Bunun haricinde kitabın bu hastalıkla uğraşırken diğer yandan da sağlık personelinin korunması için kişisel korunma ekipmanlarının nasıl kullanılacağı, bunların ne sıklıkla değiştirileceği, nelere dikkat edileceği noktasında ayrıntılar içerdiğini aktaran Karagülle, “Aslında bu, hastanede çalışan hekiminden hizmetlisine kadar her personelin elinin altında, neler yapacağının, hem kendisine hastalığı bulaştırmadan hastaya daha iyi hizmet vereceğini gösteren bir kaynak kitap konumunda.

  Bence sağlık profesyonelleri açısından oldukça güzel bir kitap. Sadece hastanede değil, bu tüm Türkiye’deki sağlık işi ile veya Covid ile uğraşan tüm birimlerde rahatlıkla kullanılabilecek bir kaynak olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

  Doktorlar Covid-19 pandemisinin kitabını yazdı
  Doktorlar Covid-19 pandemisinin kitabını yazdı

  Uzm. Dr. Karagülle ve Uzm. Dr. Uslu tarafından hazırlanan ‘Covid-19 Sürecinde Sağlık Hizmeti Yönetimi Pratik Yaklaşıklar’ isimli kitabın ön sözünde ise şunlar yer aldı:

  “Kitabımız, bu zorlu süreçte önemli sayıda Covid-19 hastasının tedavisinin ve bakımının başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği bir pandemi hastanesindeki, her hizmet dalından uzmanların tecrübelerinin bulunduğu ortak üründür. Amacımız, bu bilgilerin halen devam eden pandemi ve bundan sonraki ortaya çıkabilecek pandemiler ile mücadelede sağlık çalışanlarına ışık kaynağı olması ve sağlık hizmet sunumunu kolaylaştırmasıdır.

  Pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının fedakarlık ve destanlık örneğini yazan, büyük bir ortak emeğin ürünü olan bu kitaba katkıda bulunan tüm yazarlara saygı ve şükranlarımı sunuyorum” ifadeleri yer aldı”

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ