19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Doğuma günler kala koronavirüse yakalandı, bebeği negatif çıktı

  Doğuma beş gün kala koronavirüse yakalanan Selma Yeşilova, sezaryen ile gerçekleşen doğumlu sağlıklı bir erkek bebek dünyaya getirdi.

  İstanbul’da yaşayan 35 yaşındaki Selma Yeşilova, 9 ay 5 günlük hamileyken koronavirüse yakalandı. Hastalığının 5’inci gününde doğum sancıları başlayan Selma Yeşilova, Covid 19 pozitif olarak doğuma girdi. Sezaryen ile gerçekleştirilen doğumda, sağlıklı bir erkek bebek dünyaya getirdi. Yeşilova’nın bebeği 1 aylıkken yeniden hastaneye yattı. Şimdi ikisi de sağlıklı.

  Covid 19 olduktan 5 gün sonra doğum sancıları başladı

  Selma ve Ercüment Yeşilova çifti, geçen kasım ayında Covid 19’a yakalandı. Koronavirüse yakalandığında 9 ay 5 günlük hamile olan Selma Yeşilova’nın hastalığın 5’inci gününde doğum sancıları başladı. Covid 19 pozitif olduğu için doğumun nasıl olacağı konusunda endişelenen ve bebeği için de korkan Selma Yeşilova hemen hastaneyi aradı. Özel tedbirler altında sezaryene alınan genç kadın, Tuna adında bir erkek bebek dünyaya getirdi. Tuna bebeğe doğumun hemen ardından yapılan koronavirüs testi negatif çıktı. Doğumun ardından küçük Tuna ve anne babası 15 gün boyunca karantinada kaldı.

  Doğum sonrasında da korkularım devam etti

  Yeni doğum yapmış bir anne olarak lohusalık sürecini ailesinden uzakta karantinada geçirmek zorunda kalan Yeşilova o süreçte yaşadıklarını anlattı: “Bu süreçte gerçekten çok korktum. Hem kendim hem bebeğim için endişelendim. İnternet üzerinden sürekli neler yapabileceğimi araştırdım. Bebeğe koronavirüs bulaşmayacağını duymuştum. Sonrasında emzirebileceğimi öğrendim. Aslında okuduğum şeyler olumluydu ama yine de endişemi kontrol edemiyordum. Bebeğim, eşim ve ben çekirdek aile şeklinde 15 gün karantinada kaldık. Herkesin annesi, kardeşi ile geçirdiği lohusalık sürecinde yalnız kaldık. Bu psikoloji de ayrı bir zorluktu. Ama her şey geçti ve hepimiz şu anda iyiyiz.”

  Tuna bebek ateş şikayetiyle 10 gün hastane yattı

  Tuna bebeğe doğar doğmaz yapılan Covid 19 testi negatif çıktı. 15 gün boyunca evde maskelerini hiç çıkarmadıklarını belirten, Selma Yeşilova, “Doğum sonrası bebeğim 1 aylıkken burun tıkanması, ateş şikayetiyle hastaneye başvurduk. 10 gün hastanede kaldı. Tekrar yapılan koronavirüs testi yine negatifti. Ancak koronavirüs nedeniyle semptomları bu şekilde gelişti. Şu anda çok iyi ama herhangi bir şikayeti yok” diye konuştu.

  Kendinizi motive edin, ailenizden destek alın

  Hamilelik sürecinde Covid 19’a yakalanmamak için her türlü önlemi aldığını ançak doğumdan birkaç gün önce koronavirüs olduğunu belirten Yeşilova anne adaylarına şu tavsiyelerde bulundu: “Kendimi koruyordum ama vaka sayıları artıyordu ve kaçınılmaz oldu. Bu süreçte aile desteği, moral, motivasyon çok önemli. Kendilerini pozitife motive ederek iyi bakarak dengeli beslenerek kendilerini korusunlar.

  Doğum sezaryenle gerçekleşti, 2 gün sonra taburcu oldu

  Nöbetçi uzman kadın doğumcu olarak hastanede çalıştığı gece Selma Yeşilova’dan bir telefon geldiğini söyleyen Pendik Medipol Üniversitesi Hastanesi Kadın Doğum Kliniği’nden Op. Dr. Mine Fisun Ergül şöyle konuştu: “Selma Yeşilova hastaneye geldiğinde suyu gelmiş ve doğum ağrıları başlamıştı. Biz de acil ekibi olarak gerekli tedbirleri alarak maske ve izolasyon odamızla hastamızı değerlendirdik. Doğumun başladığını belirledik. Suyu gelmiş olmasına rağmen rahim ağzında açıklığı olmadığı için sezaryen planlamamızı yaptık. Uygun koşullarda olan ameliyathanemizde  Ekibimizi koruma altına alarak da doğumu gerçekleştirdik. Annenin doğumdan sonra ateşi yükseldi. Enfeksiyon hastalıkları uzmanımızla koordineli şekilde doğum sonrası tedavisini sürdürdük. Doğumdan 2 gün sonra da bebeği ile birlikte taburcu ettik.”

  Koronovirüs testi pozitif olan anne adaylarına öneriler

  Op. Dr. Mine Fisun Ergül, koronavirüs testi pozitif olan hamile kadınlar için şu önerilerde  bulundu:

  “Vaka sayısı çok arttığı için her gün en az 5-6 telefon alıyoruz. ‘Takipli hastanızız, koronavirüs tanısı aldık” diye çok telefon geliyor. Temaslı olan anne adayları da kaygıyla bizi arıyor. Acil bir durum gelişmediği müddetçe karantina sürelerini tam doldurmaları gerektiğini belirtiyoruz.  Annenin acil bir durumu gelişir, ağrısı olursa mutlaka bizi bilgilendirerek hastane kabulünü gerçekleştiriyoruz. Anne adayları koronavirüse yakalandıysa korkmasınlar. Doğum sağlıklı şekilde gerçekleşiyor. Ama tedbir almak daha önemli. Birincisi bu süreçte gebeye aşı yapmıyoruz. İkincisi de gebe koronavirüse yakalandığında anne hayatını tehdit eden boyuta gelmediği sürece anne koronavirüs ilacı kullanmıyor.”

  Pandemide bebeğinizi emzirmenin 10 kuralı

  Yenidoğan bebekler Covid 19’dan nasıl korunmalı?

  Gebelik ve emzirme döneminde Covid 19 aşısı gerekli mi?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ