11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Dil ve eldeki şişlikler yeni tip koronavirüs belirtisi olabilir!

  İspanya’da yapılan yeni bir araştırma, ağız, el veya ayaklarda aniden ortaya çıkan değişikliklerin yeni tip koronavirüs (Covid-19) belirtisi olabileceğini ortaya koydu.

  İspanya’da yapılan araştırmaya göre, el, ağız ya da ayaklarda aniden ortaya çıkan değişikliklerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) belirtisi olabilir.

  İspanya’da 660’ın üzerinde hafif-orta Kovid-19 vakasını inceleyen bilim insanları, hastalarının %25’inin dilinde iltihaplanma ve şişlik geliştiğini gördü. Bununla birlikte, çalışmaya katılan hastaların yaklaşık %40’ının avuç içlerinde ve ayak tabanlarında kızarıklık,  kurdeşen ve yanma görüldü.

  Madrid’teki La Paz Hastanesi Üniversitesi’ tarafından yapılan araştırma sonucunda elde, dilde ya da ayakta çıkan kızarık ve şişkinliklerin yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) belirtisi olabileceği ortaya çıktı. Bilim insanları, hemşirelerin ve doktorların daha hızlı Kovid-19 teşhisi koyabilmek adına hastalarının ellerini, ayaklarını ve ağız boşluklarını incelemesi gerektiğini söyledi.

  British Journal of Dermatology’de yer alan çalışmaya IIFEMA’daki sahra hastanesinde 10-25 Nisan tarihleri ​​arasında tedavi edilen 666 hafif-orta Kovid-19 hastası katıldı. Hastaların %45,7’sinin ellerinde, ayaklarında veya dillerinde değişiklikler saptandı.

  Hastaların dörtte birinin dilinde değişiklik görüldü

  Yaklaşık dört hastadan birinde (yüzde 25,7), “Kovid dil” adı verilen dil değişiklikleri tespit edildi. Araştırmacılar, en yaygın rastlanan semptomun papilla iltihabı ya da dilin yüzeyindeki küçük yumrular çıkmasına neden olan geçici lingual papillit olduğunu ifade etti.

  Bilim insanları ayrıca çalışmaya dahil olanların %6,9’unda bulaşıcı olmayan ve iyi huylu ağız ülseri (aftöz stomatite) geliştiğini aktardı. Bunun yanı sıra hastaların %6,6’sı, dilin renginin değişmesine ve şişmesine neden olan dil iltihabı (glossit) oluştu. Hastaların yüzde dördünde ise, dil yüzeyinde beyazımsı bir kaplama şeklinde ortaya çıkan yamalı depapilasyon görüldü.

  Hastaların %40’ında cilt soyulması meydana geldi

  Araştırmacılar hastaların yaklaşık %40’ında el ve ayaklarının görünümünün değiştiğini açıkladı. En yaygın durumun cilt soyulması (deskuamasyon) olduğu bildirildi.

  Bilim insanları hastaların %15’inin ayak tabanlarında ve avuçlarında kaşıma dürtüsüne neden olan kırmızımsı kahverengiye bir görünüm olduğunu, %7’sinin ise hastalığın eritrodizestezi adı verilen yanma hissi söyledi. Daha küçük bir yüzde ise (6,9), kurdeşen, %2,9’u kızarıklık bildirdi.

  Çalışmanın yazarları, “Özetle, 2 haftalık bir süre içinde bir sahra hastanesine kabul edilen hafif-orta derecede Kovid-19 hastalarının neredeyse yarısı mukokutanöz bulgular gösterdi. ‘Ağız boşluğu muayenesi, ayaklarda ve ellerde şişlik ve kızarıklık ince palmoplantar deskuamasyon ve kırmızımsı-kahverengi maküller Kovid-19 enfeksiyonunu teşhis etmemize yardımcı olabilir ve rutin olarak kontrol edilmelidir” şeklinde konuştu.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ