28.1 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Dikkat! Koronavirüs ‘kalp’ kırıyor!

  71 yaşındaki bir kadına kalp krizi şikayetiyle gittiği hastanede 'kırık kalp sendromu' teşhisi konuldu. Kadın 4 gün sonra taburcu edildi.

  Batman’da yaşayan 71 yaşındaki F.Ş. koronavirüs nedeniyle bir yakınını kaybedince adeta  yıkıldı. Kalp krizine benzeyen nefes alamama, göğüs ağrısı gibi şikâyetleri ortaya çıkan kadın, Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi’ne kaldırıldı. İlk müdahalenin ardından Kardiyoloji Uzmanı Dr. Fuat Caner’e yönlendirilen kadının yapılan tahlillerinde, kalp krizine benzer bulgular görüldü. Anjiyoda ise hiçbir damarın tıkalı olmadığı ortaya çıktı. Dr. Caner, yakınını kaybetmiş olması nedeniyle hastada ‘takotsubo kardiyomiyopatisi’ yani ‘kırık kalp sendromu’ olduğunu tespit etti. F.Ş. 4 günlük tedavi ile sağlığına kavuşup taburcu oldu.

  Koronavirüsün tüm mutasyonlarında etkili antikor ilacında insan denemelerine başlandı Hayatım Sağlık
  Koronavirüsün tüm mutasyonlarında etkili antikor ilacında insan denemelerine başlandı

  ÇOK AZ GÖRÜLEN BİR VAKA OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

  Meslek hayatında sadece 4 kere benzer bir vaka gördüğünü vurgulayan Dr. Fuat Caner, ”Geçen pazar günü öğleden sonra hasta bir yakınını kaybediyor ve akşam saatlerinde de acil servise getiriliyor. Nefes darlığı ve göğüs ağrısı şikâyetiyle gelen hastanın kan değerlerinde kalp krizinde yükselen biyobelirteçlerin yükseldiğini görüyoruz. Yine EKG de aynı şekilde kalp krizine benzer bulgular verdi. Ancak tamamen kalp krizi gibi görünen bu tablo psikolojik bir travmadan sonra başlamıştı. Bu nedenle ‘takotsubo kardiyomiyopatisi’ denilen ‘kırık kalp sendromu’ olacağını düşündüm. Anjiyoya aldığımız hastanın tüm damarları açıktı. Bu da hastanın gerçekten kalp krizi geçirmediğini gösterdi. Bu sendromda, kalbin kan pompalama gücü yüzde 70’lerden yüzde 35’lere düşüyor. Hasta bir günde kalp yetmezliği hastası oluyor. Bu nedenle kalp yetmezliğine yönelik tedavi uyguluyoruz. Hastamızda da böyle oldu. Ayrıca sakinleştirici ilaçlar ve psikoterapi de almasını sağladık. Bu, üzüntü nedeniyle gerçekleşen bir durumdu. Dördüncü günde sağlığına kavuştu.” ifadelerini kullandı.

  Koronavirüs ilaçları kas erimesi gelişimini tetikledi!

  Bu belirtiler varsa dikkat! Koronavirüs ile birlikte hastaneye başvurular arttı

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ