14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  Dikkat! Koronavirüs geçirenlerin yüzde 40’ında organ hasarı oluştu

  The Lancet adlı tıp dergisinde yayımlanan yeni bir çalışmaya göre, gençler de Covid-19 karşı en az 50 yaş üstündeki hastalar kadar risk altında.. İngiltere'de 70 bini aşkın kişinin incelendiği araştırma sonuçlarına göre, 19 ile 49 yaş arasındaki hastanede tedavi edilen Covid-19 hastalarının yüzde 40'ının böbrekleri, akciğerleri veya diğer organları ile ilgili sorunlar yaşadığı ortaya çıktı.

  İngiltere’de yapılan araştırmada 73 bin 197 kişi üzerinde inceleme yapıldı. Çalışmayı yöneten Profesör Calum Semple, verilerin, koronavirüsün grip kadar basit olmadığı gerçeğini güçlendirdiğini ve genç yetişkinlerin bile önemli komplikasyonlar yaşadığını gösterdiğini belirtti.

  İngiltere’deki yedi üniversite ve Sağlık ve Sosyal Bakım ve Halk Sağlığı Departmanı’ndaki araştırmacılar tarafından yürütülen çalışma, koronavirüs için hastanede tedaviye ihtiyaç duyanlarda meydana gelen “komplikasyon” sayısına baktı.

  Dikkat! Koronavirüs geçirenlerin yüzde 40’ında görüldü

  EN YAYGINI BÖBREK HASARI

  Genel olarak, tüm yetişkin hastaların yaklaşık yarısı hastanede kaldıkları süre boyunca en az bir komplikasyon yaşadı. En yaygın olanı ise, böbrek hasarıydı, onu akciğer ve kalp hastalıkları izledi.

  Dikkat! Koronavirüs geçirenlerin yüzde 40’ında görüldü

  Bununla birlikte, en fazla komplikasyon sayısı 50 yaşın üzerindekilerde görüldü ve hastaların yüzde 51’i en az bir sorun bildirdi. Ancak daha genç yaş gruplarında da yaygın sorunlar görüldü.

  Dikkat! Koronavirüs geçirenlerin yüzde 40’ında görüldü

  30-39 yaşındakilerin yüzde 37’si ve 40-49 yaşındakilerin yüzde 44’ü, en az bir komplikasyona sahipti.

  Dikkat! Koronavirüs geçirenlerin yüzde 40’ında görüldü

  KORONAVİRÜS ORGANLARA NASIL ZARAR VERİYOR?

  Diğer taraftan doktorlar, ağır bir koronavrüs rahatsızlığının organ hasarına nasıl yol açtığını henüz tam olarak bilmiyorlar. Ancak, bazı durumlarda vücudun kendi bağışıklık sisteminin iltihaplanmaya neden olan bir yanıtı tetikleyebileceği ve sağlıklı dokuya zarar verebileceği düşünülüyor.

  Rusya’da ilk kez Delta plus varyantı görüldü

  The Lancet adlı tıp dergisinde yayınlanan çalışma, önceden var olan rahatsızlıkları olanların komplikasyon bildirme olasılığının daha yüksek olduğunu, ancak daha önce sağlıklı olan genç bireylerde bile riskin yüksek olduğunu buldu.

  Biontech aşı

  AŞI ŞART

  Çalışmanın yazarları, verilerin, hastaneye başvuru sırasında daha şiddetli Koronavirüs semptomları olan kişilerin ciddi sağlık sorunları yaşama olasılıklarının daha yüksek olduğunu öne sürerek, bu son dalgada aşıların hastalığın şiddetini azaltmadaki önemini gösterdiğini söyledi.

  Dikkat! Koronavirüs geçirenlerin yüzde 40’ında görüldü

  BAZI ORGAN HASARLARI DEVAM EDEBİLİR

  Öte yandan araştırma, yalnızca hastanede kalış sırasındaki kısa vadeli komplikasyonlara bakmak için tasarlandı, ancak bazı organ hasarlarının devam edebileceğine ve uzun Covid olarak bilinen bir form haline gelebileceğine dair kanıtlar var.

  Dikkat! Koronavirüs geçirenlerin yüzde 40’ında görüldü

  İskoçya’da yer alan Edinburgh Üniversitesi’nde kıdemli klinik öğretim görevlisi ve yoğun bakım tıbbı danışmanı Dr Annemarie Docherty, “Böbrekleriniz veya kalbinizle ilgili bu tür sorunların daha uzun vadeli komplikasyonlara dönüşebileceğini diğer bulaşıcı hastalıklardan biliyoruz. Bence bunun Covid-19 ile aynı olabileceğini beklemek mantıklı” diye konuştu.

  Dikkat! Koronavirüs ‘kalp’ kırıyor!

  Uzun Koronavirüsün semptomu 200’ü geçti

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ