11.6 C
İstanbul
Salı, Aralık 6, 2022

  Dikkat: Coronavirüs polyester kumaşta 72 saat canlı kalıyor

  İngiltere’de gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, koronavirüs, polyester-pamuk karışık hibrit kumaşlarda ise 6 saat, polyester kumaşlı ürünlerde ise 72 saate kadar canlı kalabiliyor.

  Covid-19 salgınını bitirebilmek için her alanda bilim adamları gece gündüz çalışmalarına devam ediyor. Koronavirüsü yok etmek için yapılan aşı çalışmaları kadar, virüsün yayılması ve bulaş yönüne dair çalışmalar da büyük önem taşıyor.

  Bu kapsam da virüsün bulaş özelliklerine dair İngiltere’nin Leicester şehrinde bulunan De Montfort Üniversitesi’nde (DMU) önemli bir araştırmaya imza atıldı. Uzmanlar koronavirüsünün farklı kumaş türlerine sahip kıyafetlerde ne kadar canlı kalabildiğini analiz etti. Yapılan incelemelerin sonunda ise virüsün polyester-pamuk karışık hibrit kumaşlarda ise 6 saat, yüzde 100 pamuklu kumaşlarda 24 saat ve polyester kumaşlı ürünlerde 72 saat, canlı kalabildiği tespit edildi.

  Sağlık çalışanları kıyafetlerini eve götürmemeli

  Söz konusu bulguların endişe verici olduğunu belirten araştırmacılar, sağlık çalışanlarının görevi bitiminde kıyafetlerini evlerine götürmelerinin virüsün yayılmasına imkan sağlayabileceği uyarısında bulundu.

  Çalışmanın başındaki Mikrobiyoloji uzmanı Dr. Katie Laird, sağlık çalışanlarının kıyafetlerinin endüstriyel yıkama yöntemleriyle temizlenmesi gerektiğine dikkat çekti. İngiltere’de Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) tarafından yapılan uyarılarda, kıyafetlerin 67 derece sıcaklıkta deterjanla yıkandığında virüsten temizlendiği ifade edilmişti.

  DMU’da Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Grubu’nda yer alan Dr. Laird, pandeminin ilk başladığında, koronavirüsün hangi tekstil ürününde ne kadar canlı kalabildiğine dair çok az bir bilgi olduğunu kaydetti. Dr. Laird, ulaştıkları bulguların, en çok kullanılan tekstil ürünlerinin virüsün bulaşmasında nasıl bir tehlike yaratabileceğini gösterdiğini dile getirdi. Sağlık çalışanlarının, görev kıyafetlerini evlerine götürürse, virüse farklı yüzeylerle temas etme şansı tanındığını aktardı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ