23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Dikkat çeken araştırma! BioNTech aşısı kısır yapıyor mu?

  Bilim insanları koronavirüs için geliştirilen en etkili aşılardan biri olan Biontech'in kısırlığa yol açtığı iddialarını araştırdı. Yapılan araştırma sonucuna göre Biontech aşıları erkeklerde sprerm sayılarını azaltmıyor.

  Bilim insanlarının yaptığı son araştırmaya göre BioNTech aşısı kısırlığa neden olmuyor. Yapılan çalışmalarda BioNTech’in ürettiği mRNA aşılarının, sperm sayılarına zarar vermediği, kısırlığa yol açmadığı belirlendi. 25 ile 31 yaş arasındaki erkekler üzerinde yapılan araştırmanın başındaki isimlerden Dr. David Cohen, “Artık aşı olmanız durumunda sperm sayınızın etkilenme olasılığının çok düşük olduğuna dair elimizde kanıt var” dedi.

  Yeni yayınlanan araştırma, böylelikle aşı karşıtlarının tezini çürütmüş oldu.

  CNN’in haberine göre araştırma için 25 ile 31 yaş arasındaki 45 erkekten sperm örneği alındı. Çalışmaya katılan erkeklerin daha öncesinde bir sağlık problemi olmadığından emin olmak için çeşitli testler yapıldı.

  Araştırma için alınan ilk örnekler, mRNA aşısının ilk dozundan önce alındı. Karşılaştırma yapmak için ikinci örnekler ise ikinci dozun üzerinden 70 gün geçtikten sonra alındı.

  Araştırmacılar, bu kişilerin sperm sayılarında hiçbir değişiklik gözlemediklerini ancak daha büyük bir örneklem ile kapsamlı bir araştırma yapmak istediklerini de belirtti.

  “ARTIK ELİMİZDE KANIT VAR”

  Dr. David Cohen ”Artık elimizde kanıt var” diyerek, aşı olunması durumunda sperm sayılarının etkilenmeyeceğine dikkat çekti.

  Çalışmada sadece söz konusu iddialara konu olan mRNA aşıları incelendi, Johnson & Johnson ve AsraZeneca gibi aşılar araştırmaya dahil edilmedi.

  Dr.Ranjith Ramasamy, “Bu aşılar çalışmaya dahil edilmese de farklı genetik materyallere rağmen oldukça benzer çalıştıklarını düşünüyoruz. Bu yüzden diğer aşılarda da sonucun farklı olacağını düşünmüyoruz” diye konuştu.

  AŞI DEĞİL AMA VİRÜS SPERM SAYILARINI DÜŞÜRÜYOR

  Aşının sperm sayılarını düşürmediğinin kesinleşmesine karşın, Ocak ayında yayınlanan başka bir araştırmaya göre koronavirüsün erkek üreme sistemine zarar verebileceği belirlendi.

  Çalışma, Covid-19 geçirmemiş sağlıklı erkeklerle karşılaştırıldığında, Covid-19’lu erkeklere ait sperm hücrelerinde iltihaplanma ve oksidatif streste önemli bir artış buldu. Sperm konsantrasyonu, hareketliliği ve şekli de virüsten olumsuz etkilendi.

  Biontech 2. doz aşı randevusu ne zaman alınır?

  Biontech aşısı neden kol ağrısı yapar?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ