28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Demans hastalarının Covid’e yakalanma riski 2 kat fazla

  Amerika’da milyonlarca tıbbi kayıt üzerinde yapılan yeni bir araştırmaya göre, demans (bunama) hastalarının koronavirüse yakalanma riskinin 2 kat fazla olduğunu ortaya koydu.

  62 milyon elektronik tıbbi kayıt analiz edildi

  The New York Times gazetesinin yayınladığı araştırma tam 62 milyon elektronik tıbbi kaydın analizine dayanıyor. Yaşlılık, huzur evinde yaşama, obezite, astım, diyabet ve kalp hastalıkları gibi risk faktörleri denklemde çıkarıldığında demans hastası yaşlılarda, Covid’e yakalanma risknin 2 kat fazla olduğu net bir şekilde görüldü. Aynı araştırma siyahların daha da büyük risk altında olduğunu ortaya çıkardı. Demanslı siyahların virüse yakalanma olasılığı olan beyazlardan yaklaşık üç kat daha fazla.

  San Francisco’daki California Üniversitesi’nde nöroloji ve psikiyatri profesörü olan Dr. Kristine Yaffe, “Demansın sizi daha savunmasız kılan bir şey olduğunu öne sürmek için oldukça ikna edici” derken, uzmanlar, “Bu çalışma, demanslı hastaları, özellikle de Siyahi olanları koruma ihtiyacının altını çiziyor” diye vurguluyor.

  Demans hastalarının Covid’e yakalanma riski 2 kat fazla
  Demans hastalarının Covid’e yakalanma riski 2 kat fazla

  Araştırma Alzheimer ve Demans adlı dergi tarafından yayınlandı. Çalışma ise, 1 Şubat – 21 Ağustos 2020 tarihleri arasında Amerika’da 18 yaş ve üzeri 61,9 milyon kişinin elektronik sağlık kayıtlarını analiz eden Case Western Reserve Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yönetildi. IBM Watson Health Explorys tarafından toplanan veriler, 50 eyaletin tamamında 360 hastane ve 317.000 sağlık hizmeti sağlayıcısından ve Amerikan nüfusunun beşte birini temsil ediyor.

  Demanslı kişilerin Covid-19’a yakalanma riski üç kat fazla

  Araştırmacılar, analiz edilen kayıtlarda Covid-19 olan 15.770 hastadan 810’unda demans olduğunu tespit etti. Araştırmacılar genel demografik faktörlere (yaş, cinsiyet ve ırk) göre ayarlama yaptıklarında demanslı kişilerin Covid-19’a yakalanma riskinin üç katından fazla olduğunu buldular. Huzurevi ikametgahı ve altta yatan fiziksel koşullar gibi Covid’e özgü risk faktörlerine göre ayarlandıklarında, demans hastalarının enfekte olma olasılığı hala iki kat daha fazlaydı.

  Alzheimer Derneği Bilim Başkanı Maria Carrillo bu duruma şöyle bir açıklama getiriyor: Koronavirüs kan damarları ve dolaşım sisteminde iltihaplanmaya yol açıyor. Demansı olan birçok kişi, Covid-19 ile şiddetlenebilen vasküler bozukluğa sahip.

  Araştırmacılar, demanslı Covid hastalarının pandeminin ilk altı ayında hastaneye kaldırılma olasılığının demansı olmayanlara göre 2.6 kat daha fazla olduğunu buldular. Ölme olasılıkları 4.4 kat daha fazlaydı. Covid-19 ve demansı olan siyahların hastaneye kaldırılma olasılığı ise her iki hastalığı da olan beyazlardan önemli ölçüde daha yüksek. Demanslı siyah ve beyaz koronavirüs hastaları için ölüm oranında ise önemli bir fark yok.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ