21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Daha hızlı aşılama için yeni öneri: Biontech ve Sputnik V’de iki doz arası açılabilir

  Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, Aşı temininde yaşanan sıkıntılar nedeniyle bazı ülkelerde daha hızlı aşılama için iki doz uygulama arasındaki sürenin uzatıldığını belirtti. Türkiye’de de aşı tedarikinde sorun yaşanacaksa, aşı uygulamaları arasında öteleme yapılabileceğini belirten Prof. Dr. İsmail Balık, “Biontech ve Sputnik V aşıları birinci dozun 10 gün sonrasından itibaren belli ölçülerde bağışıklık oluşturmaya başlıyor. Sağlık Bakanlığı bunun değerlendirmesini yapacaktır” diye konuştu.

  Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık
  Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık

  Üç aşı da etkili ve güvenilir

  Türkiye’de Covid 19’a karşı aşılama çalışmaları devam ederken, yakın zamanda Rus aşısı Sputnik V de yaygın şekilde uygulanmaya başlanacak. Prof. Dr. İsmail Balık Sputnik V’in viral vektör aşısı olduğunu belirterek aşı ile ilgili şu bilgileri verdi: “Biontech aşısı mRNA aşısı idi. Sinovac aşısı da inaktif aşı. Üç aşı da farklı teknoloji ile hazırlanmış aşılar. Bu aşıların üçü de son derece etkili ve güvenilir. Hangi aşı olursa olsun sırası gelen vatandaşın mutlaka hiç vakit kaybetmeden aşısını yaptırması gerekiyor. Aşı güvenliği ile ilgili en ufak bir kaygı taşımaya gerek yok. Çünkü şu anda dünyada 1 milyardan fazla kişi aşılandı. Ve bugüne kadar aşılarla ilgili önemli bir sorun yaşanmadı.”

  Riski yüksek olanlar Biontech ve Sputnik V’i tercih etmeli

  Biontech aşısının bağışıklık sistemini çok güçlü şekilde uyardığının altını çizen Prof. Dr. İsmail Balık sözlerini şöyle sürdürdü: “İyi uyarıcılık bakımından baktığımızda yapılan çalışmalarda Sputnik V’in de buna yakın olduğunu görüyoruz. İnaktif aşılar ise daha zayıf bağışıklık sistemi uyarıcılarıdır. Eğer hızlı bir şekilde bağışıklık istiyorsanız, birinci dozun 10 gün sonrasından itibaren bu iki aşı yani Sputnik V ve Biontech aşısı belli ölçülerde bağışıklık oluşturmaya başlıyor. Dolayısıyla riski yüksek olan yani virüs alma ihtimali çok fazla olan kişiler daha erken hastalığı önleme etkisi olabileceği düşüncesiyle inaktif aşı yerine bu iki aşıyı tercih edebilir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde aşıların etkisi ve bağışıklık oluşturma etkisi daha zayıf oluyor. Böyle kişilerde biz bağışıklığı güçlü uyaran aşıları tercih ederiz. Bu açıdan baktığımızda bu 3 aşı içerisinde Biontech en güçlü bağışıklık uyarıcısı gibi duruyor. Sputnik V de buna yakın bir etkiye sahip” dedi.

  ‘Biontech ve Sputnik V aşılarında iki doz arası uzatılabilir

  Covid 19 salgınına karşı aşı tedariğinde dünya çapında büyük sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken Prof. Dr. İsmail Balık bu konuyla ilgili önerisini şöyle açıkladı: “Bağışıklığı daha güçlü uyaran Sputnik V ve Biontech aşısında birinci dozdan 10 gün sonrasından itibaren belirli ölçülerde, yüzde 40-50’lerden itibaren koruma etkisi başlıyor. Yani ağır hastalığa ve ölüme engelleyici etkisi görüldüğü için bazı ülkelerde aşı tedarikindeki zorluklar nedeniyle daha fazla kişiyi bir an önce aşıya kavuşturmak adına 2’nci doz ötelenmeye başlandı. İngiltere’de 28 gün sonra yapılmak yerine 3 ay sonraya, İspanya ve Fransa gibi ülkelerde de 2’nci dozu 45 gün sonra yapma kararı alındı. Bizde de bununla ilgili bir tartışma başladı. Sağlık Bakanlığı bunun değerlendirmesini yapacaktır. Bizde de benim şahsi görüşüm özellikle bu iki aşı için tedarikte sorunumuz olacaksa öteleme göz önüne alınabilir. Ama öteleme konusu inaktif aşılarda söz konusu değil. Sinovac aşısında bu durum söz konusu değil. Yapılması durumunda hem virüs kapma ihtimali çok fazla olacaktır hem de kişinin mutant virüs kapma ihtimalini de artırır. Ama Biontech ve Sputnik V aşısında böyle bir ihtimal olması daha düşük diye değerlendiriliyor.”

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ