22.6 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 3, 2022

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ramazanda iki hafta kısmi kapanmaya gidiyoruz

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından Ramazan ayında alınacak koronavirüs tedbirlerini açıkladı.

  Merakla beklenen kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ramazan ayı boyunca alınacak koronavirüs tedbirlerini açıkladı. Erdoğan Ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanmaya gidildiği duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan hedeflenen oranda iyileşme olmazsa devamında çok daha sıkı uygulamaların geleceği mesajını verdi.

  İlk iki haftalık kapanmanın yarın itibariyle başlıyor. Yeni koronavirüs önlemleri kapsamında hafta içi 19.00 ile 05.00 ile sokağa çıkılmayacak. 65 yaş üstü ve 18 yaş altına yeniden toplu taşıma kullanım yasağı getirildi.  Kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu, benzeri mekanlar faaliyetleri bayram sonuna kadar durduruldu.

  İşte Kabine’den çıkan Ramazan önlemleri 

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine toplantısından yaptığı açıklamada, “Bulduğumuz her fırsatta tedbirleri gevşetmeye gayret gösterdik. Vaka ve vefatların arttığı dönemlerde tedbirleri sıkılaştırmaya mecbur kalıyoruz” dedi.

  Hafta içi 19-00-05-00 arası sokağa çıkmak yasak

  Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Ramazan ayının ilk haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulanmasına karar verdik. Şayet beklediğimiz iyileşmeyi sağlayamazsak daha sıkı tedbirler gelecektir. Hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması sürerken hafta içi sokağa çıkma sınırlaması saatleri akşam 19.00 ila sabah 05.00 arasında düzenlenmiştir.”

  Lokantalar belirli saatlerde paket servis hizmeti verecek

  Lokanta ve kafelerle ilgili kararı Erdoğan şöyle aktardı: “Lokantalar sadece belirlenen saatlerde paket servis hizmeti verecek. Spor salonları bayram sonuna kadar kapalı. Sokağa çıkma saatlerinde zorunlu haller dışında şehirler arası seyahatlere izin verilmeyecektir.”

  Düğünler bayram sonuna kadar durduruldu

  “Düğün nişan kına vb. tüm toplantılar bayram sonrasına kadar ertlendi” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan getirilen diğer önlemleri şöyle açıkladı: Oteller sadece kendi müşterileri ile sınırlandırılmış halde hizmet verecek

  Okullarda uzaktan eğitime geçildi

  8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitimle faaliyetlerini sürdürecektir.

  Kamuda mesai 16.00’da bitecek

  Kamuda saat 16.00’da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak. Kamuda hamileler ve kronik hastalığı olanlar ile 10 yaş altı çocuğu bulunan kadın personel idari izinli sayılacak.

   

  Hemşirelerin aşı satrancı: Biontech aşısında zamana karşı yarışıyorlar

  Prof. Dr. Akkoyunlu: Koronavirüs geçireli 1 ay olduysa Ramazan’da dikkat!

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ