19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: 3 haftalık tam kapanmaya geçeceğiz

  Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Covid 19 salgınında son durum, alınacak yeni kararlar kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığı’nda toplandı. Kabine, Geçen hafta yapılan revizyonun ardından ilk defa yapılan Kabine toplantısı 3 saat sürdü. Beştepe’deki toplantının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan alınan yeni kararları açıkladı.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tam kapanmaya geçildiğini ifade ederek “29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz” diye konuştu.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan toplantının ardından yaptığı açıklamada sağlık hizmetleri konusunda bir sıkıntı yaşanmadığını belirterek, “Artan vaka ve vefat sayıları bizi tedbirleri sıkılaştırmaya mecbur bırakmıştı. Ramazan Bayramı’nın ardından hayatımızı kolaylaştıracak adımları atmak için vakalarımızı düşürmemiz lazım. Avrupa’nın açılma sürecine girdiği bir dönemde bizim geride kalmamamız için vaka sayılarını 5 binin altına indirmeliyiz” dedi.

  3 hafta kesintisiz tam kapanma

  “29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz. İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen istisna tutulan kuruluşlar hariç, tüm iş yerleri faaliyetlerine ara verecektir.”

  Şehirler arası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak ve şehirler arası toplu taşıma araçları yüzde 50 kapasiteyle çalışabilecek.

  Konaklama tesislerindeki rezervasyonlar, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecektir.

  Yüz yüze eğitime tamamen ara verilecek

  Anaokulu, kreş, 8’inci ve 12’nci sınıflar dahil, tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecektir.

  Zincir marketler pazar günleri kapalı olacak, diğer günlerde belirlenen saatlerde hizmet vermeyi sürdürecek.

  Sürecin hedeflediğimiz sonuçları verebilmesi için kurallar en sıkı şekilde uygulanacak, tedbirlerin istismarına izin verilmeyecektir.

  Covid-19 salgını ne zaman bitecek? Bill Gates açıkladı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ