0.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 24, 2022

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kademeli normalleşme yarın başlıyor! Sokağa çıkma kısıtlamasında saatler değişti

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Haziran'da başlayacak kademeli normalleşme süreci ile ilgili alınan kararları açıkladı

  17 Günlük Tam Kapanmanın ardından yaşanan iki haftalık kademeli normalleşmenin sonuna gelindi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 3 saat 45 dakika süren Kabine Toplantısı’nın ardından alınan yeni kararları açıkladı.

  Yeni kararlara göre, Haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve cumartesi günü akşam 22.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecek. Restoran ve kafeler ise 07.00-21.00 saatleri arasında açık olacak.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın toplantı sonrası yeni tedbirler ile ilgili yaptığı açıklamalar şöyle:

  COVİD 19 İLE MÜCADELE

  Bir buçuk yıldır dünyayı ve ülkemizi esir alan salgınla mücadelemizi sürdürüyoruz. Türkiye, dünyada milli gelirine oranla halkına en yüksek miktarda destek sağlayan ülkelerin başında gelmektedir.

  Toplamda 661 milyar lirayı bulan hibe ve desteklerin, ülkemizin salgın sürecini çok ciddi ekonomik kayıplara, sosyal sıkıntılara, güvenlik tehditlerine maruz kalmadan geçirmesinde çok büyük katkısı olmuştur.

  Kuraklık sıkıntısının tehdidi altında olan bölgelerimizdeki çiftçilerimize, sulama sistemlerini modernleştirmeleri için 150 milyon lira hibe vereceğiz. İnşallah önümüzdeki günlerde enerji konusunda yeni sevindirici haberleri kamuoyuyla paylaşmayı sürdüreceğiz.

  YERLİ AŞI İÇİN GERİ SAYIM

  Haziranı tam manasıyla bir aşı seferberliği ayına dönüştürmek için imkanları sonuna kadar zorlayacağız. Biontech, Sinovac, Sputnik V gibi sözleşmesi yapılan farklı aşılardan haziran ayında mümkün olan en yüksek sayıda miktarın ülkemize getirilmesi ve süratle uygulanması için yoğun hazırlık içindeyiz. İnşallah kendi aşımıza da yıl bitmeden kavuşmuş olacağız.

  Aradan geçen iki haftalık sürede vaka ve ölüm sayılarındaki nispi azalmanın, hedeflediğimiz oranda değilse bile önemli ölçüde sürüyor olması tedbirlerin amacına ulaştığının ifadesidir.

  SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI SAATLERİ DEĞİŞTİ

  Kademeli normalleşmede ikinci aşama yarından itibaren başlıyor.

  Sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve cumartesi günü akşam 22.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecektir. Bu sınırlama hafta sonu cumartesi 22.00 ile pazartesi sabahı 05.00 arasında, yani pazar gününün tamamını da kapsayacak şekilde uygulanacaktır. Temmuz ayında bu kısıtlama süreleri ve günleri, vaka ve vefat sayılarındaki değişime, aşılamada kat edilen mesafeye göre yeniden belirlenecektir.

  KAFE VE RESTORANLAR SAAT 21’E KADAR MASAYA SERVİS YAPABİLECEK

  Yeme-içme yerleri 07.00-21.00 saatleri arasında belirlenen kurallara göre masaya servis yapabilecek, saat 24.00’e kadar paket servisini sürdürebilecek.

  Kahvehane, kafe, çay bahçesi, halı saha, spor salonu, lunapark gibi işletmeler kurallar çerçevesinde pazar günü hariç 07.00-21.00 arasında yarından itibaren çalışabilecek.

  Bu mekanlarda sokağa çıkma kısıtlaması olan pazar günü ise sadece paket servis hizmeti verilmeye devam edilecektir.

  DÜĞÜN VE NİKAHLAR

  Açık ve kapalı alanlardaki nikahlar ve nikah şeklindeki düğün törenleri belirlenen şartlara uygun şekilde 1 Haziran’dan itibaren başlayabilecektir

  ÜNİVERSİTELER

  Üniversiteler 13 Eylül’de açılıyor.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ