23.6 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Covid-19’un bir etkisi daha ortaya çıktı: Erken ergenlik

  İtalya’da yapılan araştırmaya göre pandemi döneminde çocuklarda yoğun teknoloji kullanımı ve evde hareketsiz yaşama bağlı olarak erken ergenlik vakalarında artış yaşandı. Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Canan Tanıdır, anne babaları erken ergenlik konusunda uyardı ve yapılması gerekenleri aktardı.

  İtalya’da yapılan çalışmalarda pandemi döneminde 1 yıl içerisinde kız çocuklarında erken ergenlik vakalarının çok artığı ortaya çıktı. Araştırma kapsamında son 5 sene içindeki vakalar karşılaştırıldı. Buna göre, salgın döneminde hem vaka sayılarında artış oldu hem de tanı alan çocukların seyirlerinde hızlanma tespit edildi.

  SINIR ERKEKLERDE 9, KIZ ÇOCUKLARINDA 8 YAŞ

  Araştırmacılar bu durumu, tam kapanma uygulamasına geçen İtalya’da evde kalınan süre içinde çocukların kilolarındaki ve teknoloji aygıt kullanma sürelerinin artışına bağladı. Erken ergenlik, ergenlikle ilgili semptomların erkeklerde 9 kızlarda ise 8, yaşından önce gözlemlenmesidir. Sebepleri arasında obezite, hormonlu gıdaların tüketimi, kokulu temizlik maddelerine ve plastiğe maruziyet olarak düşünülüyor.

  Covid-19'un bir etkisi daha ortaya çıktı: Erken ergenlik
  Covid-19’un bir etkisi daha ortaya çıktı: Erken ergenlik

  HAZIR GIDALAR YAĞ DOKUSUNU ARTIRIYOR

  İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Canan Tanıdır, araştırmanın sonuçlarını değerlendirdi.

  Son yıllarda gençlerde erken ergenliğe girme olgusunu gördüklerini belirten Tanıdır, İtalya’daki çalışmanın özellikle pandemi döneminde önceki yıllara göre daha belirgin bir artış olduğunu ortaya koyduğunu aktardı.

  “Kız çocuklarında 8 erkek çocuklarında ise 9 yaşından önce gelişim olursa erken ergenlik diye tanımlıyoruz.” diyen Doç. Dr. Tanıdır, “Burada iki önemli etken var. Bedende yağ dokusunun artması, obezite erken ergenlik için risk faktörü sayılıyor. Pandeminin en önemli etkisi de budur. Evlerde olduğumuz için hareketsiz bir yaşamımız var. Çocuklar bu süreçte evde kaldıkça yağlı gıdalar, atıştırmalıklar, paketli ve abur cubur ürünlere yöneldi. İşte böyle hormonlu gıdalar, erken ergenliğe neden oluyor” ifadelerini kullandı.

  Covid-19'un bir etkisi daha ortaya çıktı: Erken ergenlik
  Covid-19’un bir etkisi daha ortaya çıktı: Erken ergenlik

  YAŞLARINA UYGUN OLMAYAN İÇERİKLERE DAHA FAZLA MARUZ KALIYORLAR

  Pandemi ile birlikte çocukların yaşlarına uygun olmayan içeriklere daha fazla maruz kaldığına dikkat çeken Doç. Dr. Tanıdır, “Çalışmada bir başka etken internette uzun saatler geçirmek olarak gösterilmiş. Bana gelen hastalarda da bunu görüyorum. Şu anda evdeler, çocuklar yaşlarına uygun olmayan içeriklere daha fazla maruz kalıyor. Ailelerin de kontrolü azalmış, çünkü çok uzun saatler bilgisayar başındalar. Bilgisayarda oyun oynamanın dışında, 7-8 yaşındakiler bile sürekli Youtube’dan video izliyorlar. Çocuklar, yaşına uygun olmayan videolar izliyor. İzlenen videolarda argo söylemler, cinsel içerikli ve cinsel eğilimlere yönelik konular işlenebiliyor. Küçük yaştaki çocuklar böyle içeriklere erken yaşta maruz kalınca hızlı büyüyorlar. Yaşlarına göre beklenmeyecek bilgi daracıkları oluşuyor. Bu olumlu bir şey değil çünkü kafaları karışıyor” şeklinde konuştu.

  7-8 YAŞINDAKİ ÇOCUKTAN BİREYSELLİK BEKLENMEZ

  Artık ergenlerin sergilediği hareketleri çocuklardan gördüklerini dile getiren Doç. Dr. Tanıdır, “8 yaşındaki çocuklar, ailelerine ‘sen bana karışamazsın’ ‘benim kararlarım,  ‘ben istediğimi yaparım’ benim yaşamım’ gibi cümleler kuruyor. Bunun nedeni kontrolsüz sosyal medya içeriğine maruz kalmalarıdır. Ergen odasına kapanır, arkadaşlarıyla konuşur, film izler. Kendi kararlarını almak ister, kendisine çok karışılmasını istemez, onlar için bunlar normal bir davranıştır. Ama 7-8 yaşındaki çocuklar için aileden bireysellik, kopma, ‘bana karışmayın’ söylemlerini beklemeyiz” ifadelerini kullandı.

  Covid-19'un bir etkisi daha ortaya çıktı: Erken ergenlik
  Covid-19’un bir etkisi daha ortaya çıktı: Erken ergenlik

  İLKOKUL ÇOCUĞU YOUTUBE VİDEOSU İZLEMESİN

  Ailelerin kesinlikle internet kullanımını sınırlandırması gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Canan Tanıdır, “Çünkü çocuk hangi siteye giriyor, ne izliyor diye bir kontrol olmadığını görüyorum. Belli oyunlar dışında çocukların internette gezinmesini önermiyorum. Özellikle ilkokul çocuk Youtube videoları izlemesin” uyarısında bulundu.

  15 YAŞINDAN ÖNCE SOSYAL MEDYA HESABI OLMAMALI

  Çocukların sosyal medya hesaplarının olmasının da doğru olmadığını belirten Doç. Dr. Tanıdır, “Ergen olmadan, 15 yaşından önce çocuğun sosyal medya hesabı olmamalı. Belli bir ruhsal olgunluğa ulaşmayan çocuğun sosyal medya hesabı açılmasını önermiyorum. Çünkü orada, zorbalığa, cinsel içeriklere ve tacize maruz kalabiliyorlar” diye konuştu.

  Covid-19'un bir etkisi daha ortaya çıktı: Erken ergenlik
  Covid-19’un bir etkisi daha ortaya çıktı: Erken ergenlik

  ARADA BİR ŞEKER VE ÇİKOLATA VERİLEBİLİR

  Bazı çocukların sıkıldıkça yemek yediğini kaydeden Doç. Dr. Tanıdır, “Aileler abur, cuburdan çocuğu uzak tutmak için sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayabilir. Ancak çok katı bir tutum olmasın arada bir çikolata ve şeker ödül gibi kullanılabilir. Çocuğun hevesini kırmamak için verilebilir. Katkı maddesi içeren gıdaları çok sık tüketmemek için aileler dikkatli olmalı. Çocukları spora da teşvik etmek gerekir” ifadelerini kullandı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ