28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Covid 19’u yenen her 5 kişiden birinin saçı dökülüyor

  Dünya genelinde 113 milyon vaka sayısına ulaşan Covid-19 salgının uzun süreli etkileri üzerine araştırmalar devam ediyor. Çin’de yapılan yeni bir araştırma sonucunda ise koronavirüsü yenen her 5 kişiden birinin 6 aydan uzun süre saç dökülme sorunu yaşadığı ortaya çıktı.

  Covid-19 salgının ilk görüldüğü yer olan Çin’in Wuhan eyaletinde yapılan bir araştırmada, koronavirüs nedeniyle hastaneye kaldırılan bin 655 kişinin raporları üzerinde inceleme yapıldı. İnceleme sonucunda, hastaneye yatanların yüzde 22’sini oluşturan 369 kişide altı ayın ardından saç dökülmesi sorunu yaşamaya devam ettiği ortaya çıktı.

  6 aydan daha uzun süren saç dökülmesinin endişe verici

  Çalışmanın bulguları The Lancet dergisinde yayımlanırken, çalışmada yer alan yazarlar, saç dökülmesinin stres verici olayların ardından çıkan normal bir psikolojik reaksiyon olduğunu ve kısa bir süre sonra ortadan kaybolduğunu aktardı.

  Fakat araştırmacılar 6 aydan daha uzun süren saç dökülmesinin endişe verici olabileceğini ve bunun Kovid-19’un alopecia (yama şeklinde saçlardaki açıklık) gibi ciddi durumlara neden olduğunun kanıtı olduğuna dikkat çekti.

  Çalışma kapsamında, Wuhan’daki Jin Yin-tan hastanesinde 2020 yılı 7 Ocak ile 29 Mayıs tarihleri arasında taburcu edilen Kovid-19 hastalarının altı ay boyunca takibi yapıldı. Bu süreç içerisinde hastalara yaşadıkları semptomlarla ilgili sorular soruldu, düzenli olarak kan tahlili yapıldı ve çeşitli fiziksel muayeneler gerçekleştirildi.

  Araştırmacılar, Kovid-19’u yenenlerin çoğunlukla kas zayıflığı, yorgunluk, anksiyete ya da depresyon ve uykuya dalmada güçlük gibi durumlardan şikayetçi olduğunu buldu. Fakat keşfettikleri ana semptomlardan biri de saç dökülmesi oldu.

  Araştırma sonuçlarında incelenen kişilerin %63’ünün yorgunluk veya kas zayıflığı, %26’sının uykuya dalmada güçlük, %23’ünün anksiyete ya da depresyon, %22’sinin ise saç dökülmesi yaşadığı tespit edildi.

  En geniş zaman aralığına sahip çalışma

  Çin Tıbbi Bilimler Akademisi’nde yer alan araştırmacılar, çalışmalarının amacının, hastaneden taburcu olan Kovid-19 hastalarının yaşadığı uzun dönemli sağlık sorunlarını açıklayabilmek olduğunu kaydetti.

  Araştırmacılar, bildikleri kadarıyla, kendi araştırmalarının şimdiye kadar Kovid-19’u yenen yetişkinliklerle yapılan en geniş zaman aralığına sahip çalışma olduğunun altını çizdiler.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ