28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Covid-19’u en çok bu yaş grubu yayıyor

  İngiltere’de yapılan bir çalışma ile Covid-19'u en çok yayan yaş grubu belli oldu. Araştırmaya göre, koronavirüsü en çok 35 ila 49 yaş grubu arasındaki bireyler yayıyor.

  Covid-19’u en çok yayan yaş grubu

  Science dergisi, İngiltere’deki Imperial College London tarafından yapılan bir araştırmaya yer verdi. 2020 yılı Şubat ve Ekim ayları arasında 10 milyonu aşkın ABD vatandaşı üzerinde yapılan çalışmanın sonucunda, 35 ila 49 yaş grubundaki bireylerin yüzde 41,1 oranla Covid-19’u en çok yayan yaş grubu olduğu ifade edildi.

  Halk sağlığı yetkilileri ABD’de uzun zamandır genç yetişkin bireylerin koronavirüsün yayılmasının en büyük etkenleri olduğunu ifade ediyordu. İngiliz araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışma ise sonuçları ile bu tezi doğruladı.

  İngiltere’deki Imperial College London tarafınca gerçekleştirilen ve Science dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, 2020 yılının Şubat ayından Ekim ayına kadar 10 milyonu aşkın ABD vatandaşı üzerinde bir çalışma yapıldı. Çalışmada, kişilerin cep telefonu verileri, gittikleri yerler ve nerede bulundukları incelendi.

   

  Veriler bölgelerin analiz sistemi ile elde edildi

  Bölgelerin analizi sistemi aracılığıyla elde edilen veriler daha sonra Kovid-19 vakası ve yaşa göre ölüm oranlarıyla karşılaştırdı.

  Araştırma sonucunda Covid-19 vakalarının yaklaşık 4’te 3’ünün 20 ila 49 yaş arası kişiler tarafından yayıldığının tespit edildi. En çok yayan dar yaş grubu ise yüzde 41,1 oranla 35 ila 49 yaş arası bireyler oldu.

  Araştırma 10 milyonu aşkın kişi üzerinde yapıldı

  10 milyonu aşkın kişi üzerinde yapılan çalışmada, ABD’nin güneyi, batısı ve güneybatısında 20 ila 34 yaş grubunun diğer yaş gruplarından daha fazla koronavirüs yaydığı açıklandı. Ayrıca, diğer bölgelerin hepsinde 35 ila 49 yaş arası bireylerin daha fazla corona virüs yaydığı ifade edildi.

  İngiltere’de yapılan çalışmanın ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri veriyle de uyuştuğu vurgulandı.

  50 Eyaletin tümünde yapılan araştırmaya göre, 2020 yılının Mart ve Ağustos ayları arasında Covid-19’u en çok yayan grubun 20-29 yaş arası bireyler olduğu aktarılırken enfekte olanların yaş ortalaması ise 46’dan 38’e düştü.

  Bunun anlamı nedir?

  Hem, İngiltere’deki Imperial College London tarafınca yapılan araştırma hem CDC verileri göz önüne alındığında ortaya net bir sonuç çıkıyor.

  Orta yaş grubundaki bireylerin iş hayatında daha fazla faaliyet gösterdiği ve bu iş faaliyetleri sebebiyle de daha fazla kişiyle temas halinde olduğu için daha fazla yayıcı olduğu belirtiliyor.

  İş hayatının enfeksiyon ve virüsü başkalarına bulaştırma riskini artırdığını söyleyen Çalışmanın eş yazarı, Imperial College London’daki Hastalık Epidemiyolojisi Bulaşıcı Departman jeoistatistik alanında doçent olan Dr. Samir Bhatt, araştırmanın sonucunun çözülmesi zor bir süreç olduğunu ifade etti.

  Dr. Samir Bhatt,”İş hayatı için diğer yaş gruplarından daha fazla hareket ettikleri için ve iş dünyasının devam edebilmesi için bu durum ‘çözülmesi zor’ bir durum olarak karışımıza çıkıyor” dedi.

  Pfizer 2021’de aşı üretiminden 15 milyon dolar bekliyor

  Elon Musk insanlı Neuralink deneyleri için tarih verdi

  Harvardlı profesörden günde 30 dakikada mutlu olmanın 5 yolu

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ