11.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 2, 2022

  Covid-19’da ikinci dalga çocukları vurdu

  Sancaktepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Fatih Varol, “İkinci dalgadan sonra çocuklarda koronavirüsten etkilenme oranlarında belirgin bir artış oldu. Üstelik bazıları yoğun bakım gerekecek kadar ağır olabiliyor" dedi.

  Covid-19’un Türkiye’de ilk defa görüldüğü 2020 Mart ayında çocukların hastalıktan çok daha iyi korunduğunu ifade eden Sancaktepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Çocuk Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Fatih Varol, 2. dalganın ardından çocuklarda bu hastalıktan etkilenme oranlarında belirgin bir yükselme olduğunu kaydetti. Üstelik bazı çocukların durumunun yoğun bakım gerekecek kadar ağır olabildiğini belirten Varol, bu artışın ev içi bulaşlarla da ilgili olduğunu kaydetti.

  Türkiye’nin en büyük pandemi merkezi

  Salgının başladığı Mart ayından beri ülkemizin en büyük pandemi merkezi olarak hizmet veren ve İstanbul’da en çok çocuk Covid-19 hasta tedavi eden merkezlerin başında gelen Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Fatih Varol, yoğun bakım ünitelerinde koronavirüs salgınının başlangıcından itibaren aktif bir şekilde hasta kabul ettiklerini söyledi.

  İkinci dalga çocukları nasıl etkiledi?

  Dr. Fatih Varol,  özellikle 2. dalgadan sonra, çocuklarda bu hastalıktan etkilenme oranlarında belirgin bir yükselme olduğunu söyledi. Varol bu yükselmenin sebebinin ise Mart-Nisan aylarındaki ilk dalgaya göre buna daha fazla rastlanmasının, hastalığın günden güne daha iyi tanımaya başlaması, Covid-19’un neden olduğu kendi enfeksiyonunun haricinde hastalığın ardından çocuklarda gelişen aşırı inflamatuar problemlerinde tespit edilmesiyle alakalı olduğunu kaydetti. Fakat bir nedenin de birinci dalgadaki karantina önlemleri esnasında çocukların çok daha iyi korunması olduğuna dikkat çeken Varol,  çocukların çok erken dönemde yasaklara maruz kaldığını, bunun da korunmalarında çok etkin olduğunu ifade etti.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ