16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  Covid-19’da hızlı tarama için ‘havuz test’ önerisi

  Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, Covid-19 salgınının yayılmasına karşı hızlı tarama gerçekleştirebilmek için 'havuz test' uygulamasını önerdi.

  Ülkemizde vakaların ve vaka artış hızının düştüğünü belirten Prof. Dr. İsmail Balık, “Ancak azalmaya başladıktan sonra yeniden bir dalgayla karşılaşılmaması için yapılması gereken bazı şeyler var. Geçen yıl ilkbahar aylarında açılmalara başladıktan sonra yaz aylarını rahat geçirdik; ancak sonbaharda bir dalga ile karşılaştık. Yani vaka sayıları azalmaya başladıktan sonra yapmamız gereken önemli bir şey var; tekrar bir dalga ile karşılamamak için ki eğer birtakım strateji değişiklikleri yapmazsak sonbaharda böyle bir risk söz konusudur” ifadelerini kullandı.

  ‘DAHA UCUZA ÇOK FAZLA KİŞİ TARANABİLİYOR’

  Prof. Dr. Balık, yapılması gereken trateji değişikliklerinden birinin havuz test uygulaması olabileceğini belirterek “Havuz test; 10 kişiden alınan test numunesiyle tek bir test yapmak anlamına geliyor. Yani normalde bir kişiden aldığımız numuneye biz bir test uygulaması yaparız. Ancak havuz testte ise 60 kişiye kadar numune alınabiliyor ve bundan tek bir test yapılıyor. Bununla çok hızlı tarama yapılabiliyor. Diğerine göre daha ucuz maliyetle çok fazla sayıda kişi taranabiliyor.

  Dolayısıyla hem para hem de zaman tasarruf edilerek sürekli aynı ortamda bulunan kalabalıkları taramak açısından son derece akılcı ve pratik bir uygulama. Havuz testte diyelim ki 10 kişiye test yapıldı. Bu 10’lu test içinde hepsi negatif olursa 10 kişinin hepsi negatif olarak düşünülür. Eğer 10 kişilik havuz test uygulamasında test pozitif çıktığı zaman ise o 10 kişiye ayrı ayrı test yapılması gerekiyor. Dolayısıyla böyle bir uygulamaya geçmek için test pozitiflik oranının %5’in altına düşmesi gerekiyor. %5’in altına düşen dönemlerde yani önümüzdeki günlerde; bizim enfeksiyon hızımız yavaşlayacak ve 100 binde vaka görülme sıklığımız 100’ün altına düşecek. Haliyle test pozitiflik oranlarımız da düşmüş olacak. Bundan dolayı aynı test sayısı ile çok fazla kişiye taramak bu havuz test uygulaması ile taramak mümkün olacaktır” ifadelerini kullandı.

  Covid-19'da hızlı tarama için 'havuz test' önerisi
  Covid-19’da hızlı tarama için ‘havuz test’ önerisi

  ALMANYA İNGİLTERE VE FRANSA’DA UYGULANIYOR

  Günlük test sayılarını artmasa dahi havuz test uygulamasını belli gruplarda yapmak gerektiğini ifade eden Prof. Dr. İsmail Balık, “Örneğin; okulların açılmasıyla birlikte sınıflar, kalabalık iş yeri ortamları, kışlalar ve fabrikalar gibi kalabalık alanlarda kolaylıkla oradaki kişileri tarama amaçlı havuz test uygulamasına geçilebilir. Bu şekilde az sayıda test ile çok fazla sayıda kişiyi taramadan geçirmek mümkün olabiliyor.

  Böylece hiç belirtisi olmayan kişileri de yakalamak ve onları da karantinaya alarak hastalığın enfeksiyon hızının düşük olduğu dönemlerde de yayılmasını kontrol altında tutmak için bu son derece kritik bir uygulama. Türkiye’de bu test yöntemi yaygın olarak şu anda uygulanmıyor. Tek tük belirli yerlerde yapılmıştı. Ancak Sağlık Bakanlığı aracılığı ile bu şu anda kullanılan bir politika değil. Bu ilk önce Çin’de, ardından ABD’de, Fransa, İngiltere ve Almanya’da zaman zaman bu sözünü ettiğimiz gruplara uygulanıyor” şeklinde konuştu.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ