19.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Covid-19’a yakalanan sporcu genç kadın diyabet hastası oldu

  24 yaşındaki İrem Deniz, geçtiğimiz ay koronavirüse yakalandı. Hastalığın altıncı gününde nefes almada güçlük ve mide bulantısı nedeniyle hastaneye kaldırılan İrem'in kan şekerinin 380'e kadar çıktığı belirlendi. Yapılan tetkiklerin ardından genç kadına diyabet tanısı konulurken uzmanlar, koronavirüsün pankreasa bağlanarak diyabet gelişimini hızlandırdığını ifade etti.  

  İstanbul’da yaşayan ve okçuluk sporuyla ilgilenen 24 yaşındaki İrem Deniz’e 7 Nisan tarihinde ailesiyle birlikte Covid-19 teşhisi konuldu. Ailesi hastalık sürecini evde geçirirken İrem Deniz, hastalığının 6. gününün sabahında nefes almada güçlük çekerek ve mide bulantısıyla uyandı. Nabzı 150’ye kadar çıkan genç kadın, çarpıntı şikayetiyle hastaneye kaldırıldı.

  Çekilen tomografide virüsün akciğerde tutulma yaptığı görülürken uygulanan Covid-19 tedavisinden sonuç alamayan hekimler, İrem için kan gazı ölçümleri yaptı. Ölçüm sonrası Deniz’in kan şekerinin 380’e kadar çıktığı tespit edildi. Acilen insülin tedavisine başlanan genç kadına, Tip 1 diyabet tanısı koyuldu. İrem’in tedavisini izleyen Endokrinoloji Uzmanı Dr. Safiye Arık, “Koronavirüs pankreasa bağlanarak insülin salınımını bozuyor ve diyabet gelişimini hızlandırıyor” ifadelerini kullandı.

  Covid-19'a yakalanan sporcu genç kadın diyabet hastası oldu
  Covid-19’a yakalanan sporcu genç kadın diyabet hastası oldu

  “BUGÜNE KADAR DİYABETLE İLGİLİ HERHANGİ BİR ŞİKAYETİM OLMAMIŞTI”

  Nefes alamama sorunu ve halsizliğin kendini rahatsız etmeye başladığını anlatan İrem Deniz, “Nefes almada güçlük çekiyordum. Nabzımın 150’ye kadar çıktığını gördük. Aynı zamanda çarpıntım oldu. Şikayetlerin üzerine babam ve annem bir terslik olduğunu düşünüp beni hastaneye getirdi. Nefes alamama halim ve halsizliğim beni rahatsız etmeye başladı. Bugüne kadar diyabetle ilgili herhangi bir şikayetim olmamıştı ve Covid-19 sonrası diyabet hastası oldum. Hastalığın hafife alınacak bir durum olmadığını anlamış oldum. Diyabet olduğumu öğrenmem bende şok etkisi yarattı. Bu durum enfeksiyona bağlıydı ve aslında çok şaşırdım. Genç olduğum için bu beni üzdü. Koronavirüs açısından iyiyim, sağlığıma kavuştum ancak diyabet açısından üzgünüm” şeklinde konuşu.

  BUGÜNE KADAR HİÇBİR BİÇİMDE ŞİKAYETİ OLMAYAN SAĞLIKLI BİR BİREY

  İrem’in sağlıklı beslenen ve sporla ilgilenen biri olduğunu belirten anne Şeniz Deniz, “Ağır bir enfeksiyonla çok derinde yatan birtakım hastalıkların gün yüzüne çıkmasıyla bir farkındalık gelişiyor. Bugüne kadar hiçbir biçimde şikayeti olmayan sağlıklı bir birey. Bunların yanı sıra sporunu yapıyor. Aynı zamanda hayatını da gayet iyi bir şekilde devam ettiriyor. Göze çarpan hiçbir sağlık bulgusu da olmamıştı. Bu ağır bir virüsün altta yatan bir genetiği tetiklediği belirtildi. Biz de bir diyabet sonucuyla karşı karşıya kaldık” dedi.

  Covid-19'a yakalanan sporcu genç kadın diyabet hastası oldu
  Covid-19’a yakalanan sporcu genç kadın diyabet hastası oldu

  ŞEKERİ 380’E KADAR YÜKSELMİŞTİ

  İrem’e ilk müdahaleyi yapan Medicana Çamlıca Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hacer Ofluoğlu, İrem’in tomografisinde akciğer tutulumuna rastladıklarını ve ateşi ile solunum sıkıntısı olması sebebiyle yatış önerdiklerini belirtti. “Yatışı yaptıktan sonra ise İrem’in kalp çarpıntılarının yüksek seviyede olduğunu gördük.” diyen Ofluoğlu, “Yatıştan sonra kliniğinin bir türlü düzelmemesi oksijen tedavisine yanıtının çok iyi olması sebebiyle ben metabolik sorunlar olabileceğini düşündüm. Kan gazı tetkiki yaptık. Bunun bir diyabetik tetiklenme olduğu kanısına vardım. Şekeri 380’e kadar yükselmişti. Genç ve daha önce bir diyabet öyküsü olmayan bir hasta için bu derece yüksek bir kan şekeri beni çok şaşırttı. Tip 1 diyabet adını verdiğimiz diyabet tanısı konuldu. Aynı zamanda kandaki asit seviyesi çok yükselmişti. Böbrek fonksiyonları bozulmuştu” ifadelerini kullandı.

  ÖMÜR BOYU BU İLAÇLARI KULLANACAK

  Tanı sonrası hastaya direkt damardan insülin tedavisi uyguladıklarını kaydeden Endokrinoloji Uzmanı Dr. Safiye Arık, “İrem daha önceden bir diyabet öyküsü olmayan bir hastaydı. Yakın bir dönemde bir kan şekeri sonucu elimizde olmadığından yeni tanı diyabet olarak kabul ettik. Hastaya direkt damardan insülin tedavisi uyguladık. Bu hastalarda çok fazla sıvı kaybı olduğundan sıvı desteği de (hidrasyon) gerçekleştirdik. Kan şekeri normal seviyeye gelinceye kadar bu tedaviye devam ettik. Genelde dörtlü insülin tedavisi şeklinde gidecek ve ömür boyu bunları kullanmak durumunda” açıklamasında bulundu.

  Covid-19'a yakalanan sporcu genç kadın diyabet hastası oldu
  Covid-19’a yakalanan sporcu genç kadın diyabet hastası oldu

  “COVİD-19 SONRASI DİYABET VAKALARI SIKÇA BİLDİRİLMEYE BAŞLANDI”

  Enfeksiyon tablolarının diyabete yol açabileceğini anlatan Uzm. Dr. Safiye Arık, koronavirüsün çok yeni bir olay olduğunu ve etkilerinin uzun vadede yeni yeni ortaya çıktığına dikkat çekti. “Fakat bildiğimiz net bir şey var. O da enfeksiyon tablolarının diyabeti ortaya çıkarabileceği veya diyabet tablosunu kötüleştireceği yönünde.” diyen Arık, “Pankreastaki ACE2 reseptörlerinin çok fazla olması SARS-CoV-2 virüsünün buraya bağlanmasına yol açıyor. Buradaki pankreas hasarına yol açıyor. Pankreas hasarına bağlı olarak da insülin salınımı bozuluyor ve bunun sonucunda diyabet gelişiyor. Covid-19 sonrası diyabet vakaları sıkça bildirilmeye başlandı. Yeni diyabet tanılarının ortaya çıkması, var olan diyabetin kötüleşmesi çok sık bildiriliyor. Koronavirüs enfeksiyonu sebebiyle virüs pankreasa bağlanarak insülin salınımını bozuyor ve diyabet gelişimini hızlandırıyor.” ifadelerini kullandı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ