19.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Covid-19’a yakalanan annelerin sütünde koronavirüse rastlanmadı

  İstanbul Üniversite Tıp Fakültesi ve Medipol Üniversitesi Hastanesi’nde görevli uzmanların yürüttüğü araştırmada, Covid-19'a yakalanan emziren annelerin sütlerinde virüse rastlanmadı. Aynı zamanda hastalığı atlatan annelerin, ürettikleri antikorları sütleri ile bebeklerine geçirerek, bağışıklıklarını güçlendirdikleri saptandı.

  İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik İmmünoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayper Somer, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Sosyal Pediatri Bilim Dalı öğretim üyelerinden Doç. Dr. Gonca Keskindemirci ve Prof. Dr. Gülbin Gökçay ile Medipol Üniversitesi Hastanesi’nden Prof. Dr. Nalan Karabayır’ın yaptığı çalışmada, Covid-19 testi pozitif çıkan 11 emziren annenin sütlerinde testler yapıldı.

  Araştırma kapsamında birkaç hafta boyunca düzenli olarak yapılan testler çerçevesinde günün belirli saatlerinde bebekler emzirilmeden önce annelerin sütlerinden örnekler alındı. Araştırmanın sonucunda, annelerin sütlerinde koronavirüs olmadığı ve hiçbir bebeğe anne sütü aracılığıyla virüs geçmediği tespit edildi. Aynı zamanda Covid-19 hastalığını atlatan annelerde oluşan antikorların sütle birlikte bebeğe geçtiği ve virüse karşı koruduğu görüldü.

  DSÖ İLK BAŞTAN İTİBAREN SAKINCA OLMADIĞINI SÖYLEDİ

  Covid-19’un ilk tespit edildiği andan itibaren testi pozitif olan annelerin bebeklerini emzirebilmelerinin araştırılmaya başlandığını söyleyen Prof. Dr. Somer, birçok virüsün anne sütünden geçmediğine dikkat çekti. Sitomegalovirüs ve AIDS’in anne sütünden bulaştığını belirten Somer, “Anne sütünden bebeğe koronavirüsün geçip geçmediğine ilişkin ciddi araştırmalar yapıldı. Anne sütü çok değerli bir antikor ve besin kaynağı. DSÖ ilk dönemlerden itibaren Covid-19 testi pozitif olan annelerin bebeklerini emzirmelerinde bir sakınca olmadığını açıkladı. Daha sonra yapılan çalışmalarda bunun doğruluğunu gösterdi.” ifadelerini kullandı.

  Covid-19’a yakalanan annelerin sütünde koronavirüse rastlanmadı
  Covid-19’a yakalanan annelerin sütünde koronavirüse rastlanmadı

  ANNE BEBEĞİNİ EMZİRİRKEN MASKE TAKMALI

  Sütle koronavirüsün anneden bebeğe geçtiğini gösteren bir yayın olmadığına işaret eden Prof. Dr. Ayper Somer, “Covid-19 solunum yolu ve damlacık yoluyla bulaşan bir hastalık. Anne, bebeğini emzirirken önerdiğimiz mesafe ortadan kalkacağı için maske takmalı. Annenin testi pozitif ise anne bebek çifti olarak bazı durumlarda en az 14 gün karantinada olmaları gerekiyor. Diğer vatandaşların anne bebek çiftiyle temas etmemesi gerekiyor. Bebeklere maske takmadığımız için anne, bebeğini emzirirken maske takması gerekiyor. Her emzirmeden önce ellerini yıkaması gerekiyor. Gerekli önlemlerini almalı. Her emzirmeden önce göğsünü temizlemeli. Annenin sütünü sağması gerekiyorsa bunun için steril önlemlerini alması gerekiyor. Testi pozitif olan anne, sütünü sağarken ve steril kaba doldururken maskesini takmalı ve el yıkama kurallarına uymalıdır.” şeklinde konuştu.

  ANNE SÜTÜ, BEBEKLERİ KORONAVİRÜSTEN KORUMANIN EN İYİ YOLU

  Pandeminin başından bu yana koronavirüsün çocukları az etkileme sebebinin merak edilen bir konu olduğunu kaydeden Prof. Dr. Somer, dünyada çocuk vakaları arttığı söylense de bu artışın erişkinlere paralel bir şekilde olduğuna dikkat çekti. “Koronavirüsten bebeklerin az etkilemesinin en büyük nedenlerinden biri anne sütü ve bağışıklıklarının güçlü olmasıdır.” diyen Somer, “Bağışıklık bebeklerde güçlü oluyor. Yaşla birlikte bu bağışıklık sistemi zayıflıyor. Anne sütü bebeğe birtakım hücreleri de veriyor. T hücreleri dediğimiz bağışıklık sistemi hücreleri, bebek ve çocukları virüslere karşı koruyor. Aşılanan annelerde oluşan antikorların anne sütüyle birlikte bebeğe geçildiği yapılan araştırmalarda görüldü. Bebekleri koronavirüsten korumanın en iyi yolu anne sütü.” İfadelerini kullandı.

  Covid-19’a yakalanan annelerin sütünde koronavirüse rastlanmadı
  Covid-19’a yakalanan annelerin sütünde koronavirüse rastlanmadı

  ‘ANNE SÜTÜ LÖSEMİ, ŞEKER HASTALIĞI VE OBEZİTE GİBİ HASTALIKLARI DA ÖNLÜYOR’

  Bir annenin bebeğine verebileceği en büyük armağanın anne sütü olduğunun altını çizen Prof. Dr. Ayper Somer, “Doğumdan sonraki ilk birkaç günde gelen ağız sütü bebek için çok değerli. Annenin geçirdiği hastalıklar ve olduğu aşılar sonucu oluşan antikorlar yani koruyucu maddelerin hepsi bebeğe geçiyor. Anne sütü alan bebeklerde ilk 6 ay enfeksiyon görülmez. İlk 2 sene anne sütü alan bebeklerde enfeksiyon sıklığının azaldığı görülüyor. Anne sütü lösemi şeker hastalığı ve obezite gibi çağımızın hastalıklarını da önlüyor. Anne sütü astımı ve alerjik hastalıkları da önlüyor” şeklinde konuştu.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ