19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Covid-19’a kırmızı soğan etkisi; virüsün akciğer tutulumunu engelliyor

  Fitoterapi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Serhat Koran, kırmızı soğanın koronavirüsün akciğer tutulumunu engellediğini belirtti. Kırmızı soğanın kaynatılarak her gün 2 bardak içilebileceğini ifade eden Koran,  “Vücudumuzun direncini de artıracaktır” dedi.

  Hemen her mutfakta bulunan kırmızı soğan, koronavirüsle mücadelede ilk sırada yer alan sebzelerden biri. Kan pıhtılaşmasını önleyen, kan basıncını düzenleyen ve kalp sağlığına faydaları ispatlanan kırmızı soğanın içerdiği kuersetin maddesinin koronavirüste etkili olduğunun altını çizen Medipol Mega Üniversitesi Hastanesi’nden Fitoterapi ve Akupunktur Uzmanı Dr. Serhat Koran, önemli tavsiyelerde bulundu.

  Kuersetinin virüsün bir araya gelmesini ve çoğalmasını engelleyen bir madde olduğunu dile getiren Koran, “Yapılan çalışmalar virüsün belli bir bölgede, özellikle de akciğerde toplanmasını engellediğini gösterdi. Kuersetin tabletler halinde de satılıyor. Kırmızı soğan dışında başka meyve ve sebzelerde de bulunuyor ama birçoğu ülkemizde değil yabani ortamlarda yetişiyor” ifadelerini kullandı.

  Covid-19'a kırmızı soğan etkisi; virüsün akciğer tutulumunu engelliyor Hayatım Sağlık 1
  Covid-19’a kırmızı soğan etkisi; virüsün akciğer tutulumunu engelliyor Hayatım Sağlık 1

  Her gün 2 bardak içilebilir

  Kırmızı soğanın kaynatılarak içilmesi gerektiğini belirten Koran, “Tavsiyem şu; soğanın dışındaki 1 ya da 2 tabakayı çıkarıp kalanı 4’e böldükten sonra suda kaynatalım. 3-4 dakika soğumasını bekledikten sonra bu suyu gün boyu içebiliriz. Kaynayan soğanları da yememiz de fayda var. Her gün 2’şer bardak içilebilir” dedi.

  Tüketimde yaş sınırı olmadığını ifade eden Koran, suyu tüketemeyen çocukların pekmez ve bal eşliğinde de kullanabileceklerini söyledi.

  Covid-19'a kırmızı soğan etkisi; virüsün akciğer tutulumunu engelliyor Hayatım Sağlık 1
  Covid-19’a kırmızı soğan etkisi; virüsün akciğer tutulumunu engelliyor Hayatım Sağlık 1

  Enfeksiyon döneminde daha fazla içilebilir

  Enfeksiyon döneminde kırmızı soğan suyunun daha fazla içilebileceğini aktaran Koran, “Hastalık başlamadan kullanılırsa o kadar faydalı olacaktır. Enfeksiyon başlamadan, her gün tüketmekte fayda var. Vücudun direnci, yediğimiz içtiğimiz şeylerin de bunda etkisi var. Virüsün zarını erittiğine dair çalışmalar var. Virüs belli bir rakama ulaştığında hastalık yapabildiği için virüsün çoğalmasını azaltmak demek, hastalıktan kurtulmak demek” şeklinde konuştu.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ