10.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 20, 2023

  Covid-19’u 1 dakikada öldürüyor!

  Uludağ Üniversitesi Covid-19'u ağız ve burunda öldüren sprey geliştirdi

  Covid spreyi..

  Bursa Uludağ Üniversitesi’nde Covid-19’u ağız ve burunda öldüren bir sprey geliştirildi. Bursa Çekirge Devlet Hastanesi’nde Ortopedi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Ümit Sabancı’nın geliştirdiği nanoteknolojik solüsyonun SARS Cov-2 virüsünü 1 dakikada yok ettiği tespit edildi.

  Uludağ Üniversitesi’nde anti mikrobiyal analizleri yapılan solüsyon, sprey olarak kullanıma sunuldu.

  Op. Dr. Ahmet Ümit Sabancı’nın projesi, BUÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Özakın, Tibbi Genetik ve Translasyonel Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şehime Gülsün Temel ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Atıl Bişgin’in katkıları ile geliştirilerek sprey ürün haline getirildi.

  ‘Geoxyn’ adı ile eczanelerde satılmaya başlayan ürün, tıbbi cihaz statüsünde burun spreyi ruhsatlanırken, ağız spreyinin ise ruhsatlanma aşamasında olduğu belirtildi.

  Hücre girişini önlüyor

  Opr. Dr. Ahmet Ümit Sabancı, “Solüsyonun anti bakteriyel etkinliği olduğunu  gösterdik. Covid-19 üzerine çalışmaya karar verdik. Yaptığımız incelemeler sonucunda solüsyonun virüsü 1 dakikada öldürdüğünü gördük. Uyumluluk testlerine gönderdik. Ağız ve burun dokusu üzerinde hem virüsü öldürdüğü hem de iyileştirdiği tespit edildi. Virüsün bulaşma noktalarının ağız ve burun olduğu biliniyor. Kısa sürede virüsün ölmesi  hücrenin içine girişini engellemek demek. Bunu kullandığımızda virüsün sayısını azaltır. Bulaşımı da engellerse bizim için iyi bir koruyucu olur” diye konuştu.

  Güvenle kullanılabilir

  Doç. Dr. Şehime Gülsün Temel, “Geliştirilen ürünün Covid-19 virüsü üzerinde etkili olacağını düşündüm ve direkt Ümit Bey’i aradım ve serüvenimiz başladı. Doç. Dr. Atıl Bişkin ile birlikte koronavirüsü 1 dakika içinde öldürdüğünü gösterdik. Bunu gösterirken de en önemlisi insanın kendi hücrelerine, mukozada bulunan epitel hücrelerine zarar vermediğini gösterdik. Hatta bu hücreleri iyileştirici bir etkisi olduğunu da gösterdik. Güvenle kullanılabileceği anlamına geliyor” dedi.

  Uludağ Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Özakın, “2 yıl kadar önce Ümit Bey bir solüsyonla geldi. Bunun antimikrobiyal etkinliğinin test edilmesi için. Bu solüsyon doku iyileşmesi, enflamasyonun önlenmesi gibi bazı etkileriyle kullanılabilen bir üründü. Uluslararası standartlara dayanan test metotlarıyla yapılan çalışmada üründe yeni gelişmeler kaydedildi.  Etkileri daha uzun süreli ve kalıcı olmaya başladı. Biyo uyum dediğimiz insan doku ve hücreleriyle etkileşmeden, zarar vermeden etki gösteriyor olması kullanılabilir hale gelmesi açısından bize imkan verdi. Antiviral etkinliğini test etmek için bağlantı kurarken koronavirüs dünyada etkili olmaya başladı. Odak konumuz SARS-COV2 virüsü oldu. Biz de koronavirüsle ilgili olarak etkisinin olduğunu göstermek için Şehime hocanın yardımıyla testler yaptık. Bakterilere, mantarlara ve özellikle SARS-COV2’ye karşı öldürücü etkisinin olduğunu ortaya koyduk” şeklinde konuştu.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ