19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Covid-19 sonrası koku kaybı sorununa doğal formül 

  Dr. Öğretim Üyesi Yusuf Muhammed Durna, Covid-19 sonrası yaşanan koku kaybının giderilmesine yönelik doğal formülleri paylaştı ve koku kaybı yaşayan hastalara tavsiyelerde bulundu.

  Covid-19’un en bilinen semptomlarından olan koku kaybı, pek çok kişide hastalığın geçmesine rağmen devam ediyor. Hatta bu sorun 6 ay kadar devam edebiliyor. Hastaların %10’unda koku problemlerinin daha uzun süreye yayıldığını ifade eden Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Bölümü’nden Öğretim Üyesi Dr. Yusuf Durna, önemli bilgiler paylaştı.

  Dr. Yusuf Durna
  Dr. Yusuf Durna

  Sebebine yönelik farklı teoriler var

  Covid-19 sebebiyle koku kaybı yaşayan ve bu nedenle hastaneye başvuran hasta sayısının oldukça fazla olduğuna dikkat çeken Dr. Öğretim Üyesi Yusuf Muhammed Durna, bu durumun nasıl ve neden gerçekleştiğine dair çeşitli teoriler olduğunu kaydetti.

  “Bunlardan bir tanesi koronavirüsün direkt koku sinirlerini tahrip ederek koku kaybına yol açtığı yönünde.” diyen Durna, “Bir başka belirtilen teori de koku bölgesinin şişmesine bağlı olarak gelişen bir koku problemi. Hastalarda %70 ila 90 oranında koku kaybı ile başvurular bir hayli yüksek. Koku kaybı sonucu hastalar çeşitli şekillerde bize başvuruyor. Bunlar hiç koku almama, az koku alma, tat ve koku kaybının birlikte olması, kokuları karıştırma gibi şikayetler oluyor” ifadelerini kullandı.

  Covid-19 sonrası koku kaybı sorununa doğal formül 
  Covid-19 sonrası koku kaybı sorununa doğal formül

  Kokuları karıştırabiliyorlar

  Koku kaybı sonrasındaki iyileşme sürecinde hastaların kokuları karıştırabildiğini belirten Dr. Öğretim Üyesi Durna, hasta bu süreç içinde farklı kötü kokular alabildiğini ve kokuları karıştırabildiğini dile getirdi.

  Bu süreçte hastalara koku egzersizleri önerdiklerini aktaran Durna, “Kokunun yeniden kazandırılmasına bu egzersizle yardımcı olabiliyoruz. Hastaların tarifi ise şöyle oluyor; ortamda et pişiyor bu kokudan rahatsız oluyorum, hocam yumurta kokusuna dayanamıyorum gibi. Her kokuyu benzer bir koku olarak algılıyorlar ve genelde de belirttikleri ne kokarsa koksun kişilerin midesini bulandıracak derecede kötü oluyor” şeklinde konuştu.

  Günde 2-3 defa 30 saniye koku egzersizi

  Koku kaybı problemlerinin çoğunlukla Covid-19 sonrası ilk iki haftada %70 ila 80 oranında düzeldiğini aktaran Durna, tedavi edilemeyen kokular için ise önemli tavsiyeler verdi.

  Koku problemlerinin kimi hastalarda %10 oranında daha uzun süreye yayılabildiğini vurgulayan Durna, bu %10’luk hasta dilimine koku egzersizleriyle yardımcı olduklarını aktardı.

  Duran, bu tedaviyi de uzun bir sürece yaymak gerektiğine dikkat çekti ve “Sonuçta koku sinirleri bölünebilen hücreler ve yaklaşık 12 haftaya kadar koku egzersizi yapabilmekteyiz. Bu egzersizde ise özellikle keskin kokular kullanılmalı.

  Covid-19 sonrası koku kaybı sorununa doğal formül 
  Covid-19 sonrası koku kaybı sorununa doğal formül

  Kekik, limon, nane yağı…

  Bunlar kekik, limon, nane yağı, okaliptüs, karanfil, gibi maddeler, bunlar uçucu yağlar. Gün içerisinde 2-3 defa 10 ila 30 saniye bu egzersizleri tavsiye ediyoruz. Bu koklama esnasında burnunda nefes almasını istediğimiz için sonrasında havanın tekrar burundan verilmesi gerekiyor. Aynı havayı dışarı vererek o bölgeyi çalıştırmayı amaçlıyoruz. Tedavide sabırlı olmak gerekiyor.

  %10’luk koku problemi yaşayan kesimin iyileşebilmesi için uzun bir dönem gerekiyor. 6 aya kadar koku hiç alamayan hastalarımız var. Egzersizlerimizi uygulayan düzenli şekilde yapan olumlu sonuçlar alan hastalarımız mevcut. Genelde 1. ayın sonunda olumlu sonuç alınıyor.” ifadelerini kullandı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ