11.5 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Covid 19 sonrası bu hastalığa hazırlıklı olun!

  Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Özge Yılmaz Küspeci, Kovid 19 sonrası alzheimer hastalığının artacağına dikkat çekti ve hasta yakınlarına pandemi dönemi için tavsiyelerde bulundu. 

  Covid 19 Alzheimer

  Koronavirüs salgınından pek çok grup olumsuz etkilenirken, bir grup da çoğu 65 yaş üzeri olan Alzheimer hastaları. Sosyalleşme imkanlarının ve hareketlerinin iyice kısıtlanması birçok Alzheimer hastasında, hastalığın evrelerinin ilerlemesine sebep oldu. Bu da hem hasta hem de hasta yakınları için hayatın daha da zorlaşması anlamını taşıyor.

  En çok etkilenen gruplar arasındalar

  İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Park Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Özge Yılmaz Küsbeci, pandemi sonrasında Alzheimer hastası sayısında artış olacağını söyledi ve  pandemiden en fazla etkilenen hasta gruplarından birinin de Alzheimer hastaları olduğunu kaydetti.

  Konu ile ilgili konuşan Küsbeci, pandemi sürecinde Alzheimer hastalarının egzersizleri ve sosyal aktivasyonlarının azaldığına dikkat çekti. Kapalı kalmanın hastaları her zamankinden daha fazla etkilediğini belirten Küsbeci, yakınları yardımını alamamanın hastalığın evresini ilerlettiğinin altını çizdi.

  Koronavirüs vakalarının azalmasıyla kendilerine gelen hasta sayısı artacağını öngören Küsbeci, hafif dönemde olan hastaların orta evreye geçmeye başladığını belirtti. Diğer yandan koronavirüsün beyinde, ciddi tahribatlara yol açabildiğini, Alzheimer görülme sıklığının maalesef bu dönemden sonra artacağını dile getirdi.

  65 yaşından sonra 3 kişiden birinde görülüyor

  Prof. Dr. Küsbeci Alzheimer hastalığının görülme sıklığı ile ilgili ise hastalığın, özellikle 65 yaşından sonra daha sık görüldüğü nörolojik bir hastalık olduğunu aktardı. 65 yaşından öncesinde de Alzheimer hastalarına rastlayabildiklerini ancak 65 yaşından itibaren 100 kişinin her 3 ila 4’ünde Alzheimer hastalığı görüldüğünü belirten Küsbeci, 75 yaşında ise bu oranın 10’lara 20’lere çıktığını söyledi. 86’li 90’lı yaşlara gelindiğinde de her 100 hastanın 30 ila 40’ında bu hastalığı gördüklerini kaydetti.

  Alzheimer’ın belirtileri neler?

  Alzheimer’ın belirtileri hakkında da önemli bilgiler paylaşan Prof. Dr. Özge Yılmaz Küsbeci, ilk belirtinin unutkanlık olduğunu söyledi. İsimleri unutmak, yakın zamanı unutmak, yeni tanıştığı kişileri unutmanın ilk bulgular olduğunu aktardı.

  Yavaş başlayan bir hastalık olduğu için erken dönemde hasta yakınlarının bu hastalığı fark etmelerinin zor olabildiğinin altını çizen Küsbeci,  hastaların büyük çoğunluğunu, orta evreden sonra görmeye başladıklarını ifade etti. Hasta her zaman yaptığı yemeği yapamadığı, kaybolmaya başladığı, evdeki eşyalar kaybolmaya başladığı ve alışverişlerini düzgün yapamadığı zaman hasta yakınlarının, hastaları hastaneye getirdiklerini aktardı.

   

  Ceviz ile nohutu ayırmalarını isteyin

  Prof. Dr. Küsbeci hastaları gün içinde meşgul etmek içinse bazı tavsiyelerde bulundu. Okey oynamak, tavla oynamak, her ne olursa olsun. Hastanın önüne mercimekle bulgur ya da cevizle nohut koyup ikisini ayırmasını isteyin. Bulmaca ve sudoku ve çözmeleri önemli. Online olarak yapabilecekleri egzersizleri de var. İnternette Alzheimer yazdıklarında birçok oyun bulabilirler. Kitap okuyabilen hastalar mutlaka okumalı. Beyni en çok çalıştıran şeylerden biri sesli olarak şarkı söylemektir. Radyoyu açın, televizyonu açın, hastayla beraber şarkı söyleyin. Hasta her gün evin içinde yapabileceği fiziksel egzersizleri yapsın.”

   

  Covid-19 tedavisinde mucize gelişme! Almanya bu ilaçla korunacak

  Koronavirüs akciğere girdikten 1 saat sonra tahribata başlıyor

  Bu uyarıya dikkat! Üçüncü dalgaya doğru gidiyoruz

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ