21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Covid-19 sonrası antikorlar ev kadınlarını 3 ay, doktorları 9 ay koruyor

  Koronavirüsü atlatanların antikor seviyelerinin incelendiği çalışmaya göre, sağlık çalışanlarının antikor koruyuculuğu 9 aya kadar devam ederken, ev kadınlarındaki koruyuculuğu ise 3 ay içinde bitiyor.

  İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde çalışırken Covid-19’a yakalanan toplam 123 sağlık çalışanının antikor seviyesi ve koruyuculuk süresine dair yapılan araştırma sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı.

  Araştırmanın sonuçlarına göre, Covid-19’a yakalanan sağlık çalışanlarında en yüksek antikor düzeyine 4 ile 6. haftada ulaşıldığı tespit edildi. Diğer yandan virüs bulaşan sağlık çalışanlarında 6. aydan itibaren antikor düzeyinde anlamlı düşüş gözlemlenirken, yoğun bakım ve koronavirüs servisinde yüksek virüs yüküne maruz kalan ve Covid-19’a yakalanan sağlık çalışanlarında ise sürenin 9 ile 12 ay arasında değiştiği saptandı.

  Araştırmada hastanenin idari, lojistik, yemekhane gibi farklı bölümlerinde görevli olan çalışanların antikor seviyelerinin 6. ayda tamamen kaybolduğu tespit edildi.

  Bir yıl devam etmiyor

  Araştırma sonuçlarını Milliyet gazetesi için yorumlayan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Bölümü’nden Dr. Yeşim Tuyji Tok, koronavirüse yakalanan sağlık çalışanlarının virüs yükünün ne kadar fazla olursa antikor süresinin ve koruyuculuğunun da aynı oranda yükseldiğine dikkat çekti

  Araştırmalarının sağlık çalışanlarında aşılanma ihtiyacının doğacağı sürenin tespit edilmesinde yol gösterici olacağını söyleyen Tok, Cerrahpaşa kapsamında aşılandıktan sonra hastalığı ağır geçiren bir vaka olmadığı, hatta yalnızca ilk doz aşı olanlarda bile böyle bir tablo görmediklerini kaydetti.

  Ev kadınlarında 3 ay

  Antikor bağışıklığının 1 yıl devam etmesi gibi bir durumun söz konusu olduğuna dikkat çeken Dr. Tok koruyucu antikorların ev kadınlarında 3 ay etki gösterdiğini ifade etti. Koronavirüs kliniğinde çalışırken hastalanan doktorlarda ise bu sürenin 9 aylık bir zamanı aşabildiğine işaret eden Dr. Tok, yoğun bakım, anestezi ve acil servis çalışanlarında daha uzun süreli antikor koruyuculuğu oluştuğunu tespit ettiklerini kaydetti.

  İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Osman Erk de Covid-19 hastalığı geçiren sağlık çalışanlarının antikor düzey ve koruyuculuk süresine yönelik yapılan çalışmanın sonuçlarını değerlendirdi. Hastalığı ağır geçirenlerin koruyucu antikor seviye ve süresinin, hafif atlatanlardan daha uzun olduğunu belirten Prof. Dr. Erk, hastalığın ağır seyrettiği hastalarda oluşan koruyucu antikorun 6 ile 9 ay arasında etki gösterdiğini ifade etti.

  Fakat virüs yükü hafif olarak, hastalığı atlatanlarda bu sürenin 3, 4 ay arasında değiştiğini kaydeden Prof. Dr. Ark, bu yüzden hastalığı hafif geçirenlerin kesinlikle koruyucu antikor oluştuğuna güvenerek mesafe ve maske kuralından taviz vermemesi gerektiğinin altını çizdi. “Hastalığı hafif atlatan vatandaşların 4’üncü aydan sonra aşı olmasını öneriyoruz” diye konuştu.

  Hafif atlatanlara öneri

  Ege Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl de, hastalığı ağır geçirenlerde oluşan koruyucu antikorun daha uzun süre etkinliğine devam ettiğini belirtti ve Covid-19’u ağır atlatan bir hocalarında aradan bir yıllık zaman geçmesine rağmen antikor seviyesinin yüksek olduğunu aktardı.

  “Ancak bu durum herkes için aynı değil.” diyen Kurugöl, “Hastalık sonrası ortalama antikor koruyuculuk süresinin beş, altı aydan uzun sürmeyeceği bilim dünyasının ortak kanaati. Hastalığı hafif atlatanlar  ‘Nasıl olsa Covid-19 geçirdim bir şey olmaz’ dedikleri noktada ikinci kez hastalığa yakalanırlar.” ifadelerini kullandı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ