19.8 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 14, 2021

  Covid-19 normalleşme sürecinde yeni kritik eşik

  Temmuz ayına kadar 30 milyon kişiye daha aşı yapılması halinde Türkiye’de aşılama oranı yüzde 50’ye ulaşacak. Bununla birlikte bu tarihe kadar vaka sayılarının büyük oranda düşürülüp koronavirüse bağlı can kaybı sayısının tek haneli rakamlara düşürülmesi hedefleniyor.

  29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında uygulanan tam kapanmanın etkisi merak ediliyor. Kapanma ile salgın kontrol altına alınabildi mi, tam olarak ne zaman rahatlarız, büyükşehirlerdeki yoğun bakımların doluluk oranlarında değişim oldu mu, açılma sonrası dikkat etmemiz gerekenler neler gibi soruları Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Muhammed Keskin, Sabah’tan Didem Seymen’e cevapladı…

  BÜYÜKŞEHİRLERDE CİDDİ DÜŞÜŞ GÖRÜLDÜ

  65 yaş üzeri ve kronik hastalığı olanların aşılanmaya başlamasıyla koronavirüsün en tehlikeli gruplardaki risklerin azaldığını ve ölüm oranlarının düştüğüne şahit olmuştuk. Tam kapanmadan önce alınan ve uygulanan tedbirlerle de vaka artış hızı düşme yaşanmaya başlamıştı. Yasaklardan hemen önce büyükşehirlerden yapılan kırsal bölgelere yapılan hareketlilik diğer illerdeki vaka sayılarında kısmi bir dalgalanmaya yol açtı. Ancak Ankara, İzmir ve İstanbul gibi büyükşehirlerde vaka sayısının 2 hafta öncesine oranla ciddi bir düşüş gösterdiğini görüyoruz.

  NÜFUSUN YÜZDE 50’Sİ AŞILANDIĞINDA KISMİ NORMALLEŞME YAŞANACAK

  İlk 2 dalgada da görüldüğü üzere azalan vaka sayısı normalleşme ile çok hızlı bir şekilde artıyor. Elimizdeki tek koz ise aşılar. Türkiye’de uygulanmaya başlanan Biontech ve Sinovac aşılarına Sputnik V aşısının da aday olması ile önümüzdeki aylarda 100 milyon doz aşı tedarik edilmesi hedefleniyor.

  Nüfusun %50’sinin aşılanması, vaka sayılarını ciddi oranda düşürüp, Covid-19’a bağlı ölüm sayılarını da tek haneli rakamlara düşürebilecek. Temmuz ayına kadar 30 milyon kişiye daha aşı uygulandığı takdirde %50 oranına ulaşabiliriz. Nüfusun %50’sinin aşılanmasıyla tamamen normalleşilmese bile turizm sezonu açılacak, yurt dışı ve şehirlerarası kısıtlamalar kalkacak, restoranlar ve okullar tedbirli de olsa açık kalmaya devam edecektir. 2021 yılı için en büyük ümidimiz, en azından nüfusumuzun yarısının tamamen aşılanmış olması.

  TAMAMEN NORMALLEŞME OLMAZ

  Daha bir-bir buçuk ay önce hastalarımız için yer bulmakta zorlanıyorduk. İstanbul’daki acil durum hastaneleri de dahil olmak üzere neredeyse tüm hastanelerdeki yoğun bakımlar Covid-19 hastalarıyla doluydu. Çok zorlandığımız günlerdi. Şu an için yoğun bakımlardaki doluluk oranı yüzde 50 oranında azaldı. Benzer biçimde yoğun bakım ihtiyacı olmayan yatan hastaların sayısı da ciddi oranda azaldı. Bazı Covid servislerimiz kapandı ve eski işleyişine döndü. Ancak halen Covid-19 hastası yatırmaya devam ettiğimizi ve yoğun bakım ihtiyacı olan hastaların acile başvurmaya devam ettiğini de belirtmeliyim. Bir buçuk ay öncesine göre çok daha iyi durumdayız ama tamamen normalleşecek kadar değil.

  TOPLU TAŞIMA VE HASTANELERDE ÇİFT MASKE

  Kamu kuruluşları, hastaneler, adliye ve kalabalık toplu taşıma ortamlarında bulaş riskini en aza indirmek için çift maske kullanımını tavsiye ediyorum. Bunun haricinde çift maske kullanımına gerek yok. Yineliyorum; kalabalık olmayan ve açık alanlarda bulaşma riski çok düşük. En fazla bulaş kendimizi en yakın hissettiğimiz bireylerden evde, işyerinde veya restoran-kafelerde oluyor. En riskli ortamlar buralar.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ