28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Covid-19 mutasyonlarına karşı 3 antikor ilacı da başarısız oldu

  Antikor ilaçları, koronavirüsün İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya'da ortaya çıkan mutasyonlarına karşı başarısız oldu

  Covid-19 mutasyonları

  Bilim insanları, corona virüste görülen değişiklikler nedeniyle Eli Lilly, GlaxoSmithKline (GSK) ve Regeneron tarafından üretilen üç antikor kokteylinin de etki etmediğini açıkladı.

  Araştırmalar, İngiltere ve ABD’de günümüzde kullanılan ve corona virüsün önceki versiyonlarına karşı başarılı olan antikor tedavilerinin, virüsün Güney Afrika, İngiltere ve Brezilya’da ortaya çıkan varyantlarına karşı etkisiz olduğunu ortaya çıkardı.

  Diğer yandan, ABD’nin eski başkanı Donald Trump’ın tedavisinde de kullanılan ve Regeneron tarafından üretilen ilacın geçen hafta semptomatik Covid-19 vakalarını önlemede yüzde yüz etkili olduğu açıklanmıştı. Fakat araştırmacılar, Regeneron da içinde olmak üzere Eli Lilly ve GlaxoSmithKline tarafından üretilen önde gelen üç monoklonal antikor tedavisinin mutasyonlardan bir ya da daha fazlasına karşı başarısız olduğunu söyledi.

   

  Wellcome Trust adlı Londra merkezli sağlık kuruluşu tarafından yapılan araştırmanın lideri Nick Cammack, “Bu tip ilaçlar, insanların  beyaz kan hücrelerinin  klonlanmasından elde edilirler ve bağışıklık sisteminin etkilerini taklit ederler. Çok güvenlidirler, özellikle corona virüsün başak proteinini hedef alacak şekilde tasarlanmışlardır ve kullanımları hastalığın erken evresinde ilerlemesini durdurmak için son derece umut verici görünüyordu” ifadelerini kullandı.

  Cammack, açıklamasında antikor ilaçlarının virüsün önceki varyasyonlarına karşı hala büyük bir potansiyeli olduğunun altını çizdi. Fakat Cammack, corona virüsün geçen Ekim ayında İngiltere’de mutasyona uğramasından sonra virüsün hücrelere tutunmak için kullandığı başak proteininde önemli değişiklikler meydana geldiğini vurguladı.

  “Vücudun önceki varyantlara karşı ürettiği antikorları kullanan tüm ilaçlara dair umut, mutasyonlarla ortadan kayboldu”

  Antikor tedavisine ilişkin asıl zorluğu yılbaşında fark ettiklerini belirten Cammack sözlerine “İngiltere’nin yanı sıra özellikle Güney Afrika ve Brezilya varyantlarının virüsün başak proteinlerinde yaptığı değişiklikler önceki antikorların etkisiz hale gelmesine neden oluyor. Yani temelde, vücudun önceki varyantlara karşı ürettiği antikorları kullanan tüm ilaçlara dair umut mutasyonlarla ortadan kayboldu” şeklinde devam etti.

  Öte yandan Gammack, GlaxoSmithKline’ın tedavisinin Güney Afrika ve Brezilya mutasyonlarına karşı şimdilik işe yaradığını, ama İngiltere’de ortaya çıkan ve 70’den fazla ülkeye yayılan B117 varyantına karşı işe yaramadığını ifade etti. Ünlü doktor, ancak mutant virüslerin daha fazla insanda yayılmasıyla, mevcut ilaçların hiçbirinin uzun süre etki göstermesini beklemediğinin altını çizdi.

  Mutasyona uğramayan “korunmuş” bölgelerini bulunması gerek

  Gammack, açıklamasında araştırmacıların artık virüsü antikorlarla hedef almak için onun mutasyona uğramayan “korunmuş” bölgelerini bulması gerektiğinin altını çizdi. Bunun oldukça açık olduğunu düşündüğünü belirten Doktor, İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika varyantlarını görmüş olsalar da, başkalarının da olacağını hatırlattı.

  Nick Cammack, değişikliklerin nerede yapıldığını gösterecek ve aynı zamanda korunan bölgelerin nerede olduğunu ortaya çıkaracak dünya çapında bir genetik dizine ihtiyaçları olduğunu ifade etti.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ