19.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Covid-19 ilacı Favipiravir’in yan etkileri neler? Prof. Dr. Ceyhan cevapladı

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Covid-19 tedavisinde kullanılan Favipiravir ilacına ilişkin, "Hidroksiklorokinden farklı olarak, güvenlik açısından önemli yan etkilere yol açmıyor" ifadelerini kullandı.

  Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı, Covid-19 tedavi rehberinde güncelleme yaptı. Covid-19 hastalığının tedavisinde kullanılan ve yan etkileri sebebiyle bir süredir tartışılan Hidroksiklorokin etken maddeli ilaç, rehberden çıkarıldı. Arık, hem evde hem de hastanede tedavi gören Covid-19 hastalarına Hidroksiklorokin etken maddeli ilaç verilmeyecek.

  Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Twitter hesabı üzerinden koronavirüs tedavisinde kullanılan Favipiravir ilacına yönelik açıklama yaptı.

  Prof. Dr. Ceyhan, ‘Favipiravir Covid-19 tedavisinde güvenilir ve etkin mi’ başlığı ile yaptığı açıklamada, “Favipiravirin çok sayıda metaanalizde etkisi gösterilmemiş. Etkili olduğu iddiaları tıp dergilerinden çok, basın bültenlerinde ve Çinlilerin yayınlarında yer alıyor” ifadelerini kullandı.

  ÖNEMLİ YAN ETKİLERİN GELİŞTİĞİNE DAİR VERİ YOK

  Prof. Dr. Ceyhan, Favipiravirin, Hidroksiklorokinden farkına ilişkin olarak, “Hidroksiklorokinden farklı olarak, güvenlik açısından önemli yan etkilere neden olmuyor, bu yüzden yaygın olarak kullanılıyor. Biz çocuklara başından beri Hidroksiklorokini hiç kullanmadık, Favipiraviri de nadir durumlar dışında kullanmıyoruz. Tedavide daha etkili olabilecek Banlanivimab gibi antikorlar çok pahalı ve ancak ağır hastalık geçirme riski olanlara erken dönemde kullanılabiliyor. Favipiravir kullanmış hastaların telaşlanmasına gerek yok, uzun sürede önemli yan etkilerin geliştiğine dair veri yok. Sonuç olarak hala en etkili tedavi ilaç tedavisinden çok, destek tedavisidir; gerektiğinde oksijen, sıvı, gözlem” şeklinde konuştu.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ