19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Covid-19 hangi hastalıkları tetikliyor?

  Bir tek kişiden başlayan ancak kısa sürede milyonlarca insana bulaşan Covid-19 hastalığı yayılmaya devam ediyor. Koronavirüsün en çok akciğerlere hasar verdiği bilinirken, virüsün hangi hastalıkları tetiklediği de pek çok araştırmanın konusu haline geldi.

  Konuyla ilgili önemli bilgiler paylaşan İstanbul Rumeli Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda görev yapan Uzman Hemşire Başak Türkmen, Covid-19’un tüm vücut sistemlerini etkilemesinin, iltihaplanma (inflamasyon) sürecinde yükselen sitokin seviyesinden kaynaklandığına dikkat çekti.

  “Enfeksiyonun tanımlandığı ilk zamanlarda solunum sistemi üzerindeki etkiler ön plandayken zaman geçtikçe diğer sistemsel etkiler de gündeme gelmektedir. Özellikle hayati öneme sahip olan organlardan kalp ve beynin etkilenmesi ölüm hızı (mortalite) ve hastalık hızı (morbidite) artışına sebep olmaktadır” şeklinde konuştu.

  Covid-19 hangi hastalıkları tetikliyor?
  Şimdiye kadarki en tehlikeli Covid 19 virüsü tespit edildi

  Farklı sistemlerde farklı etki bırakıyor

  Koronavirüsün akciğer üzerinde en sık görülen etkisinin pnömoni (zatürre) olduğunu belirten Türkmen, Covid-19’un tetiklediği diğer hastalıkları ise şöyle sıraladı:

  “Covid-19, kalp yetersizliği, kalp ve damar sistemi açısından kalbin sol/sağ karıncık fonksiyonlarında bozulma, sistemik hipertansiyon, kalp kası hasarı, fonksiyon bozukluğu ve ritim bozukluklarını,

  Sinir sisteminde bilinç bozukluğu, baş ağrısı, nöbet, inme ve sinir-kas kavşağı bozuklukları ve beyin iltihabını,

  Kas-iskelet sisteminde kas ve eklem ağrısını;  gözde iltihabi reaksiyonları; kan sistemine ilişkin yaygın damar içi pıhtılaşmayı; ruh sağlığı açısından da  obsesif kompulsif bozukluğu tetiklemektedir.” İfadelerini kullandı.

  Covid-19 hangi hastalıkları tetikliyor?
  “Karadeniz mutasyonu” ihtimaline genetik takip önerisi

  Sağlık kontrollerinizi aksatmayın

  Koronavirüse ve koronavirüse bağlı gelişebilecek diğer sistematik komplikasyonlardan korunmak gerektiğini dile getiren Uzman Hemşire Başak Türkmen, “Öncelikle maske, mesafe ve kişisel hijyen kurallarına uymalı, kalabalık ortamlarda uzun süre kalmaktan kaçınmalı, , bir egzersiz planı dahilinde hareketsizliği önlemeli,yeterli ve dengeli beslenmeyi sürdürmeli tıbbi kontroller tele-sağlık üzerinden bile olsa aksatılmamalı” diye konuştu.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ