22.6 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 3, 2022

  “Covid-19 geçirmek, istenilen düzeyde bağışıklık sağlamıyor”

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Covid-19 geçirmiş olmanın istenilen seviyede bağışıklık sağlamadığını açıkladı.

  Covid-19 geçirenlerin bağışıklık seviyelerine dair değerlendirmede bulunana Prof. Dr. Ceyhan, “Şu yanılgıdan kurtulmamız lazım; hastalık istenilen düzeyde bağışıklık sağlamıyor.” İfadelerini kullandı.

  Hastalık geçirenlerin buna güvenememesi gerektiği konusunda uyarıda bulunan Ceyhan, hataları içinde üçüncü defa Covid-19’a yakalanan hastaları olduğuna dikkat çekti.

  “İki ay sonra tekrar hastalık geçiren kişiler var”

  “Mutant virüs bazı şeyleri de şüphe ile karşılamamıza neden oldu, bildiğimizi sandığımız şeyleri.” Diyen Prof. Dr. Ceyhan, “Bunlardan bir tanesi de geçirilen hastalığın altı ay koruması. Hastanemizde hastalıktan iki ay sonra tekrar hastalık geçiren kişiler var. ‘Şu kadarı hastalık ile bağışıklık kazanır, şu kadarını da ben aşılarım’ diye hesap yaparsak; Hindistan bunu yaptı, büyük bir patlama yaşadı.

  Aşı ve tedbiri birlikte yürütmeden vaka sayısının azalması mümkün değil. Biz ‘Altı ay bekleyin’ diye söylüyorduk, mutant virüs ile ortaya çıkan vakalarda daha erken hastalanmalar olduğunu görüyoruz; aşıyı da belki altı ay sonra değil, daha erken sürede yapmamız gerekecek” şeklinde konuştu.

  Bu hızla giderse yıllar alabilir

  Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, alınan önlemlerle vaka sayılarında azalma yaşanıp yaşanamayacağına dair yaptığı değerlendirmede, bu durumun halkın kurallara ne kadar uyduğu önemli olduğuna bağlı olduğunu kaydetti.

  “Aşılma hızımız ilk başta gayet iyiydi” diyerek hatırlatmada bulunan Prof. Dr. Ceyhan, “Şimdi günde 30 binlere kadar düştü, bu hızla devam ederse Türkiye’nin istediğimiz düzeyde aşılanması yıllar alır. Aşı kararsızlığını biz zaten bekliyorduk, bunun çok önceden tedbirinin alınması lazımdı” ifadelerini kullandı.

  “Ne kadar erken aşılayabilirsek o kadar çabuk kurtulacağız”

  Prof. Dr. Ceyhan, tedbirlerin gevşetilmesi halinde vakalarda büyük bir patlama yaşanabileceğine işaret etti ve bu tedbirler ile vaka sayısı azalıyor gibi görünebilir ve önlemler kaldırıldığı zaman veya halk önlemlere uymayı gevşetirse, bir süre içerisinde büyük bir patlama yaşayabileceğimizi kaydetti.

  “Bunlar daha sonra riski artıran yaklaşımlar.” diyen Ceyhan, “Biz günde 30 bin aşılama ile aşının etkisini gözlemleyemeyiz açıkçası. Önlemlerin daha sıkı olması lazım, halkın bu önlemlere daha sıkı sarılması lazım. Artık ucunda ışığın göründüğü tüneldeyiz. Toplumun %70-75’ini ne kadar erken aşılayabilirsek o kadar çabuk kurtulacağız salgından” dedi.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ