25.3 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Covid-19’un bir olumsuz etkisi daha ortaya çıktı

  Covid-19’un insanlarda bıraktığı hasarlara ilişkin çalışmalar devam ederken, hastalığın erkeklerde kalıcı kısırlık oluştuğu ispatlandı.

  Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, yurt dışındaki yayınlanan çalışmalarda Covid-19 geçiren erkeklerde kalıcı kısırlık oluştuğunun ispatlandığını söyledi.

  Bununla birlikte, DHA’ya açıklama yapan Doç. Dr. Savaşçı, en çok tat ve koku kaybının uzun süre geri gelmediği yönünde şikayetlerin olduğunu belirtti.

  6 ayın üzerinde tat ve koku kaybı olan hastalar bulunduğuna işaret ederken, hastalara koku egzersizi yapmalarını önerdiklerini belirtti.

  Oksijene bağımlı kalan hastalar var

  Doç. Dr. Savaşçı, Covid-19’un ardından nörolojik bazı hastalıkların da kalabildiğini kaydetti. Savaşçı, hastaların özellikle denge bozukluğu yaşayabildiklerini ve akciğerlerde özelikle eski akciğer performansını sergileyemediklerini belirtti.

  Yürürken, merdiven çıkarken, nefes nefese kalma gibi durumların görüldüğünü ancak bunların da gün geçtikçe genelde geri dönüşlü kayıplar olduğunun altını çizdi.

  Savaşçı, oksijene bağımlı olan, eve biz cihazla gönderilen hastalarında olduğunu ifade etti. Eğer altta bir kalıcı akciğer hasarı önceden de varsa, kişi sigara da içiyorsa tabii ki akciğerde kalıcı hasarla birlikte, oksijene bağımlı halde ne yazık ki hapis durumda kalabiliyorlar dedi.

  Bunun etkili kalıcı bir hasar yapabildiğine dikkat çeken Savaşçı özellikle koronavirüsü geçirdikten 1 ay sonra kalpte bir kuş çırpıntısı gibi ritim bozukluğu yaşandığını söyledi. Bunların ise bazen çok ciddi olup, ölümcül sonuçlar doğurabildiğine dikkat çekti ve böyle bir şey hisseden hastaların kardiyoloji bölümüne gözükmeleri gerektiğine vurgu yaptı.

  Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı
  Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı

  Erkeklerde kalıcı kısırlık oluştuğu ispatlandı

  Doç. Dr. Savaşçı, yurt dışındaki yayınlanan çalışmalarda Covid-19 geçiren erkeklerde kalıcı kısırlık oluştuğunun ispatlandığını ve bununla ilgili Türkiye’de de önümüzdeki günlerde çalışma yapılacağını aktardı.

  Doç. Dr. Savaşçı, özellikle erkeklerde bunun da ispatlanmış bir çalışma olduğunu, üreme hücrelerinde tüplerini etkileyecek şekilde pıhtı atma suretiyle beslenmesini bozarak kalıcı kısırlığa neden olabileceğine dair çok önemli yayınların dile getirildiğini ifade etti.

  Kişi hastalığı ağır geçirmişse kalıcı hasarlar olduğuna işaret eden Savaşçı bunun üroloji kliniği ile takip edildiğini ve şu anda testlerin yapıldığını aktardı.

  Savaşçı, “İleriki dönemlerde bu tür yansımaları topluma mutlaka olacaktır. Özelikle kadınlarda saç dökülmesine neden olduğuna dair yayınlar var. Kalıcı diş kayıplarına neden olduğuna dair yayınlar var. Çünkü koronavirüs hastalığı damarlarda küçük küçük pıhtılar oluşturuyor ve bazı organların beslenmesini bozuyor. Damarları da etkiliyor. Etkilediği, beslenmesi bozulan organlarda, bir dalın kuruması gibi, saçlar etkilenirse saç dökülmesi, diş kaybı, erkeklerde kısırlık gibi, kalpte ritim bozukluğu, kalp yetmezliği gibi çeşitli belirtilere neden olabiliyor. Özellikle koronavirüs ilaçlarına kan sulandırıcıların eklenmesi bu durumda önemli hale geliyor. Pıhtı atmasının önlenmesi tedavide çok önemli bir basamak haline geldi” şeklinde konuştu.

  Ülkemizde de kangren vakaları görüldü

  Doç. Dr. Savaşçı, İtalya’da Covid-19 sonrası kangren olan hastanın parmaklarının kesilme olayının Türkiye’de de yaşandığını belirtti.

  Savaşçı, Türkiye’de özelikle bacaklarda bazen parmaklarda corona virüsün neden olduğu pıhtı atması sonucunda organlarda beslenme sıkıntısı olduğunu hatırlattı. Dolayısıyla dolaşım bozukluğu yaptığı için kollarda, bacaklarda, parmaklarda beslenmeye bağlı kangren vakaları olduğunu aktardı. Türkiye’de de böyle vakalar yaşandığını çalıştığı hastanede de parmaklarında, ayaklarında bu tür vakaların ne yazık ki görüldüğünü belirtti.

  Herhangi bir organ beslenemediği takdirde kan oraya ulaşmazsa dokular beslenemediği için çürüdüğünü söyleyen Savaşçı, dolayısıyla bu organların kesilmek zorunda kalabildiğini aktardı. Organ beslenmeme kayıplarının genelde yoğun bakımdaki ağır hastalarda ve hastanede yatanlarda yaşandığına işaret eden Savaşçı, bu durumun genelde ilk yatışından 1 hafta 10 gün sonra görüldüğünü aktardı. Taburcu olduktan sonra bu tür etkiler genelde olmadığını, hastanede yatarken, yoğun bakımda yatarken organ kayıplarıyla, ölü doku kayıplarına rastladıkları vakalar olduğunu ifade etti.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ