11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  COVID-19 geçiren çocuklarda MIS-C hastalığına dikkat!

  COVID-19 geçiren çocukların ailelerine uyarı

  MIS-C hastalığına dikkat

  Covid 19 virüsüne maruz kalan çocuklarda virüsün bağışıklık sistemini tetiklemesine bağlı olarak MIS-C, yani “multisistem inflamatuar sendrom” görülebiliyor.

  Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Serkan Atıcı, “MIS-C, hastanede yapılacak bazı testler sonucunda kesin tanı konularak, hızlıca tedavi edilmesi gereken önemli bir hastalık.. Bu hastalık  koroner damarlarda sorun oluşturarak kalp fonksiyonlarını bozabilir. Multidisipliner takibin yapılması ve gerekli tedavilerin düzenlenmesi çok önemli” açıklamasında bulundu.

  Test edilmeyen ya da bilinen COVID-19 tanısı olmayan çocuklarda da MIS-C hastalığının gelişebileceğini belirten  Dr. Atıcı, “ Çocuklarda başta ev içi olmak üzere her türlü COVID-19 hastası ile temas riskli. Virüs ile enfekte olma durumu hakkında bilgi veren antikor testleri yapılmalı” dedi.

  Her çocukta oluşmaz

  COVID-19’u sessiz ya da çok hafif şikâyetler ile geçirenlerin de, çok ciddi bulgular ile sağlık kurumuna başvurarak MIS-C tanısı alabileceğini vurgulayan Dr. Serkan Atıcı, “Bu hastalık COVID-19 geçiren her çocukta oluşmaz, hangi çocukta gelişeceğine dair başta epigenetik faktörler olmak üzere bilinmeyen birçok faktör vardır. Bilinen ise yatkınlığı olan çocukta bu virüsün hastalığı kendisi yapmasa da hastalığın oluşmasındaki faktörleri tetiklediği, yani olayın başlangıç pimini çektiğidir. COVID-19’un aksine bulaşıcı bir hastalık değildir” dedi.

  Hastalık belirtileri

  Bu hastalığın nadir görülmesine rağmen, ciddi bir durum olması nedeniyle bulgularının iyi bilinmesinin,  önemli olduğunu söyleyen Dr.  Atıcı,  COVID-19 enfekte kişi ile temas öyküsü olan kişilerde dirençli ateş başta olmak üzere aşağıdaki bulguların bir kısmının olması durumunda  sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini belirtti:

  •  24 saatten uzun 38 derecenin üzerinde dirençli ateşin varlığı,
  • Bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı gibi mide bağırsak sistemi ile ilgili bulgular,
  • Vücutta döküntülerin olması,
  • Gözlerde çapaklanma olmadan kızarıklıklar, kanlanmaların olması (konjonktivit),
  • Mukoz membranların tutulumu (çatlamış dudaklar, kırmızı-çatlak dil vb),
  • Baş ağrısı,
  • Solunumsal sorunlar (hızlı soluma, nefes almada zorlanma),
  • Kas, eklem ağrıları,
  • El ve ayak derileri başta olmak üzere ciltte soyulmalar.

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ